Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022.
Wieczór zainaugurował obchody dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i 15-lecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” Jego imienia, który wystąpił z grającą na organach Julitą Nohanowicz.
Podczas wydarzenia jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – SAWP Chórowi „Słowiki 60” pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, za najlepsze wykonanie polskich kompozycji na tym Festiwalu.
Jury w protokole zaznaczyło m.in., że jest usatysfakcjonowane także tym, iż mogło przyznać tę cenną Nagrodę Zespołowi stworzonemu przez dojrzałych wokalistów, którym miłość do muzyki zaszczepił Mistrz nad Mistrzami, śp. Profesor Jan Szyrocki. Możliwość słuchania koncertu z udziałem chóru, charakteryzującego się pełnym profesjonalizmem, niezwykłą muzykalnością, operującego doskonałą emisją, dykcją, wyczuciem stylu wykonywanych utworów, była dla uczestników imprezy, a także Jurorów ogromnym przeżyciem i zaszczytem.
Zaczęliśmy śpiewać kilkadziesiąt lat temu w Chórze Chłopięcym „Słowiki” jeszcze pod dyrekcją Jana Szyrockiego – powiedział dyrygent nagrodzonego zespołu, prof. Ryszard Handke.
- Jak to mówi przysłowie „Czego się Jaś nauczył, to i Jan będzie umiał”. To, że zostaliśmy wyszkoleni pod batutą Mistrza i doprowadzeni do takiego poziomu techniki wokalnej i rozumienia w ogóle muzyki, zaowocowało tym, że możemy odnosić sukcesy. Dzisiejszy sukces jest dla mnie tak wielkim zaskoczeniem, bo wiem, że tu występowało wiele zacnych chórów. Tym bardziej mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca, ten wysiłek i to kilkudziesięcioletnie zamiłowanie do śpiewu, zostało tutaj właśnie tak znacząco wyróżnione – uzupełnił prof. Handke.
Nie wyobrażamy sobie, żeby nie kontynuować dzieła Jana – dodał Wojciech Borguński, prezes Chóru.
- Generalnie spotykamy się po to, żeby śpiewać, śpiewać i śpiewać, bo Jan tak chciał - Jan Szyrocki. Jasiu, dziękujemy Ci bardzo – podsumował Borguński.
Uroczysty koncert współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin odbył się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
Zobacz także
2023-10-28, godz. 10:41
Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty.
» więcej
2023-10-27, godz. 14:36
Moje serce zostało we Lwowie
To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
» więcej
2023-10-27, godz. 08:50
SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich…
» więcej
2023-10-26, godz. 00:00
Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami.
» więcej
2023-10-24, godz. 20:16
Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO]
I to już w najbliższą środę.
» więcej
2023-10-21, godz. 16:04
Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni
W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona.
» więcej
2023-10-19, godz. 08:35
Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music…
» więcej
2023-10-18, godz. 12:01
Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi
To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés.
» więcej
2023-10-15, godz. 10:52
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur".
» więcej
2023-10-14, godz. 18:17
Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim
Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu.
» więcej