Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uczci Święto Trzech Króli koncertem idealnie wpisującym się w ten dzień.
To cykl sześciu kantat, z których każda powstała na określony dzień świąteczny od Bożego Narodzenia (25 grudnia) po dzień Objawienia Pańskiego, czyli dzień Epifanii (6 stycznia). My przedstawimy pierwszą, piątą i szóstą kantatę – powiedział prof. Andrzej Kosendiak, wielce utytułowany polski dyrygent, pedagog, organizator i autor przedsięwzięć z dziedziny muzyki klasycznej, a także twórca sukcesu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, którego jest dyrektorem.
- Trzeba pamiętać, że Bach był nie tylko wielkim kompozytorem. Był również filozofem, był teologiem głębokim. Ta muzyka jest przesiąknięta właśnie taką wiedzą teologiczną, która dzięki kunsztownemu zastosowaniu retoryki muzycznej jest jakby przełożona na dźwięk muzyczny, a my dodajemy emocje, które są zawarte w tej muzyce. Taka jest nasza rola, powołanie i taka nasza radość, że możemy się dzielić tą mądrością i pięknem właśnie z Państwem, ze słuchaczami, którzy przychodzą na nasze koncerty – uzupełnił profesor.
Dzieło Jana Sebastiana Bacha wykona około osiemdziesięcioro wyśmienitych muzyków wyspecjalizowanych w interpretacji wymagającej muzyki baroku oraz muzyki dawnej – dodał dyrygent.
- Wystąpią artyści Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu: Chór Chłopięco-Męski, soliści w składzie międzynarodowym i Wrocławska Orkiestra Barokowa instrumentów historycznych, więc wykonanie będzie w takim kształcie artystycznym, jakim Bach sobie wymyślił – podsumował prof. Andrzej Kosendiak.
Koncert z cyklu Grandioso rozpocznie się o godzinie 19.
Program
Johann Sebastian Bach – Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248
• Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage – kantata BWV 248/1
• Ehre sei dir, Gott, gesungen – kantata BWV 248/5
• Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben – kantata BWV 248/6
Wykonawcy
• Wrocławska Orkiestra Barokowa (kierownictwo artystyczne Jarosław Thiel)
• Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Małgorzata Podzielny)
• Chór Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Lionel Sow)
• Andrzej Kosendiak – dyrygent
Zobacz także
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej