Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gitarzyści Artur Lesicki (od lewej) i Marek Napiórkowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Gitarzyści Artur Lesicki (od lewej) i Marek Napiórkowski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
„Z narodzenia Pana”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży” i „Mizerna cicha”. Polskie kolędy i pastorałki zainaugurowały wczoraj cykl koncertowy „Jazz w Willi”. W rezydencji Augusta Lentza własne ich opracowania przedstawili wybitni gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.
Na program wieczoru złożyła się także kompozycja Andrzeja Kurylewicza z filmu „Lalka”. Utwór dedykowaliśmy pamięci zmarłemu niedawno słynnemu brytyjskiemu gitarzyście Jeffowi Beckowi – powiedział Marek Napiórkowski.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zagrać w miejscu niezwykłym. Piękna sala kameralna dobrze brzmiąca i tak sobie pomyślałem, że jeżeli wierzyć w reinkarnację, to ja na pewno byłem kiedyś jakimś hrabią, albo kimś takim, bo czułem się tu wyjątkowo dobrze – uzupełnił Napiórkowski.

Muzycy grają na instrumentach, po które sięgają najwybitniejsi gitarzyści na świecie.

Są rzeczywiście wyjątkowe, jednak, żeby na nich grać, trzeba mieć szczególne umiejętności – dodał Artur Lesicki.

- Gram na gitarze George'a Lowdena na modelu O-38, bardzo słynnym instrumencie, który widziałem na aukcji. Pierwszy egzemplarz tej gitary, na której grał Erick Clapton kosztował jedyne 60 tysięcy funtów. Moja na całe szczęście tyle nie kosztowała. Drugi instrument, to jest gitara z 1973 roku – najsłynniejsza dwunastostrunowa Guilt F-50, na której wykonywano piosenki zespołu The Eagles, czy Pink Floyd – stwierdził Artur Lesicki.

Koncert duetu Napiórkowski&Lesicki zakończył się bisem.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2018-11-24, godz. 18:10 Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Krakowa wyjechała delegacja na posiedzenie komitetu UNESCO na wyspie Mauritius. » więcej 2018-11-24, godz. 17:14 Anna Segal w ramach Euromusicdramy zaprasza do Kameralnego "Wariacje na tematy polskiej muzyki teatralnej" w improwizacjach Anny Segal to jeden z ostatnich akordów 3. edycji Euromusicdrama. W sobotę o godz. 19 w Teatrze Kameralnym wystąpi - okrzyknięta przez krytykę liderką nowego pokolenia… » więcej 2018-11-23, godz. 08:58 "Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig" "Polskiej aktorce należy się Oscar" - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z "Rozmów pod Krawatem". » więcej 2018-11-22, godz. 19:20 Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA] Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa "Niepodległość i nowoczesność". » więcej 2018-11-22, godz. 16:16 Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym. » więcej 2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację "Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej
244245246247248249250