"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
- To jest zestawienie dwóch światów. Tego co było za żelazną kurtyną i przed nią. Mamy to co było u nas w Polsce, czyli np. sukienkę z Dany i spodnie z Odry. W kontrze do tego pokazujemy to, jak wyglądało życie ludzi, którzy mogli wyjechać, głównie marynarzy. W tamtych czasach mogli przywieźć do Polski np. kimono z Japonii czy też inne pocztówki. Zestawienie mamy zwykłej, polskiej, żytniej wódki z butelką sake - mówi Sendra.
Bez darczyńców zorganizowanie takiej wystawy byłoby bardzo trudne.
- Staraliśmy się ruszyć z taką akcję na Facebooku, żeby zachęcić ludzi do przynoszenia swoich pamiątek, bo ciągle są w tych domach poukrywane. A mogłyby trafić do nas i mogliby oglądać je inni ludzie. Ciekawe jest też to, że w ostatnich dniach, kiedy ta wystawa prawie była już gotowa, ciągle pojawiały się nowe osoby, które coś donosiły - mówi współautorka wystawy.
W ramach obchodów 7-lat działalności w czwartek w centrum dr Wojciech Lizak będzie opowiadał ciekawostki o Powstaniu Styczniowym. W piątek Przełomy zapraszają na spotkanie z kolejnym gościem - uratowana z warszawskiego getta, Elżbieta Ficowska opowie swoją historię.
W środę o godzinie 17.15 rozpocznie się wernisaż i oprowadzenie kuratorskie - mówi Paula Sendra, współautorka wystawy.
Zobacz także
2022-02-08, godz. 16:42
Polskie nominacje do Oskara
Filmy „Psie Pazury” i „Diuna” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych są też Polacy.
» więcej
2022-02-08, godz. 12:54
Skoki narciarskie w kołobrzeskim MOSiR [ZDJĘCIA]
Wystawę w sportowym klimacie można oglądać w Kołobrzegu. Zainteresuje ona przede wszystkim fanów skoków narciarskich.
» więcej
2022-02-08, godz. 08:16
Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent
W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
» więcej
2022-02-06, godz. 16:28
"Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA]
To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together".
» więcej
2022-02-05, godz. 20:21
"MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy.
» więcej
2022-02-05, godz. 09:41
Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami
Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury.
» więcej
2022-02-03, godz. 20:06
Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA]
Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa…
» więcej
2022-02-03, godz. 07:57
Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem
Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2022-01-31, godz. 16:09
Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”.
» więcej
2022-01-30, godz. 19:24
65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę
Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu".
» więcej