Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej Willi Lentza.
Z ogromną przyjemnością wystąpiliśmy ponownie w tej rezydencji – powiedział Piotr Ciquilito Wawrowski, wokalista zespołu „Grupo Gardel”, który tworzą także Andrzej Mokry (gitara), Daniel Pacitti (bandoneon), Guy Tuneh (kontrabas), Ewa Tomaszewska (fortepian) i Tomasz Tomaszewski (skrzypce).
- Wykonaliśmy tanga: „Ta ostatnia niedziela”, „Pierwszy znak”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Było romantycznie i smutno, ale też wesoło, jak na przykład w utworze „Kwiat paproci”. To są tanga, które właściwie zna cały świat – uzupełnił Wawrowski.
Szlagiery w rytmie tanga tworzyli u nas m.in.: Artur Gold, Jerzy Petersburski i Henryk Wars. Do najbardziej znanych autorów słów należeli poeci Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian i Julian Tuwim – dodał leader sekstetu Tomasz Tomaszewski.
- Graliśmy w klasycznym składzie Astora Piazzolli, to znaczy: skrzypce, fortepian, gitara, bandoneon i kontrabas. Aranżacje zrobił Daniel Pacitti – nasz bandoneonista oraz Waldemar Szymański. To były premierowe wykonania tang, które są takie osobiste. One mają zupełnie inny wyraz w tej wersji. Widziałem, że ludzie byli wzruszeni – podsumował Tomasz Tomaszewski.
Wieczór prowadził Piotr Tomaszewski.
Gośćmi kolejnego koncertu w Willi Lentza będzie zespół „Atom String Quartet”.
Zobacz także
2024-08-31, godz. 13:02
Blues powraca do Słowianina
Na sobotnim koncercie artyści zaprezentują własne aranżacje utworów Tadeusza Nalepy czy Miry Kubasińskiej.
» więcej
2024-08-31, godz. 11:02
Spacer śladami bohaterów "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Komenda Wojewódzka Policji, stary gmach Pleciugi czy kościół p.w. św. Piotra i Pawła - to tylko niektóre miejsca akcji powieści "Szóstka" szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego.
» więcej
2024-08-30, godz. 19:36
Muzyczny hołd w rocznicę Porozumień Sierpniowych
Muzyczny hołd dla uczestników Sierpnia'80 i Sierpnia'88 złoży w piątek Opera na Zamku. To w czasie koncertu "Sierpniowe Przełomy".
» więcej
2024-08-30, godz. 10:26
Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych
Jedno z najważniejszych spotkań muzyków ludowych, rekonstruktorów i współczesnych interpretatorów w Polsce. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych.
» więcej
2024-08-30, godz. 09:30
Wydarzenie "nie z tej ziemi" w Szczecinie
O godzinie 19 w dawnym kinie Kosmos rozpocznie się wyjątkowy seans. Zaprezentowany zostanie film Stevena Spielberga z 1982 roku o najsympatyczniejszym kosmicie na ziemi.
» więcej
2024-08-29, godz. 11:32
Spektakle uliczne i warsztaty, czyli "Inna bajka" w Szczecinie
Teatr Kana zaprasza na "Inną bajkę", czyli na międzynarodowe święto sztuki dla małych, młodych, bo to festiwal głównie adresowany do młodego widza.
» więcej
2024-08-28, godz. 11:58
Nowa szefowa Pioniera. "Znam je od podszewki"
W szczecińskim Pionierze od października zmieni się nie tylko repertuar.
» więcej
2024-08-28, godz. 10:52
Na grafiki Salvadora Dalego trafił porządkując szpargały w garażu
Dziesięć grafik Salvadora Dalego odnalazło się w garażu w prestiżowej dzielnicy Londynu. To ilustracje do "Sztuki kochania". Prace trafią na aukcję.
» więcej
2024-08-28, godz. 06:56
RSnW: "Bramat jest naturalnym elementem krajobrazu"
Trwa 25. edycja goleniowskiego festiwalu teatralnego Bramat. To dziewięć dni pełnych spektakli, koncertów, wystaw czy pokazów.
» więcej
2024-08-27, godz. 18:11
Zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego Współczesnego [ZDJĘCIA]
Michał Buszewicz dramaturg i reżyser teatralny będzie nowym dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. To już od stycznia przyszłego roku.
» więcej