Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Grupo Gardel. Fot. [Piotr Nikodem Wardziukiewicz]
Grupo Gardel. Fot. [Piotr Nikodem Wardziukiewicz]
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe rezydencji]
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe rezydencji]
Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej Willi Lentza.
Z ogromną przyjemnością wystąpiliśmy ponownie w tej rezydencji – powiedział Piotr Ciquilito Wawrowski, wokalista zespołu „Grupo Gardel”, który tworzą także Andrzej Mokry (gitara), Daniel Pacitti (bandoneon), Guy Tuneh (kontrabas), Ewa Tomaszewska (fortepian) i Tomasz Tomaszewski (skrzypce).

- Wykonaliśmy tanga: „Ta ostatnia niedziela”, „Pierwszy znak”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Było romantycznie i smutno, ale też wesoło, jak na przykład w utworze „Kwiat paproci”. To są tanga, które właściwie zna cały świat – uzupełnił Wawrowski.

Szlagiery w rytmie tanga tworzyli u nas m.in.: Artur Gold, Jerzy Petersburski i Henryk Wars. Do najbardziej znanych autorów słów należeli poeci Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian i Julian Tuwim – dodał leader sekstetu Tomasz Tomaszewski.

- Graliśmy w klasycznym składzie Astora Piazzolli, to znaczy: skrzypce, fortepian, gitara, bandoneon i kontrabas. Aranżacje zrobił Daniel Pacitti – nasz bandoneonista oraz Waldemar Szymański. To były premierowe wykonania tang, które są takie osobiste. One mają zupełnie inny wyraz w tej wersji. Widziałem, że ludzie byli wzruszeni – podsumował Tomasz Tomaszewski.

Wieczór prowadził Piotr Tomaszewski.

Gośćmi kolejnego koncertu w Willi Lentza będzie zespół „Atom String Quartet”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
27282930313233