Zaliczany do grona najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych świata. W jego twórczości, oprócz jazzu słychać inspiracje folklorem, muzyką współczesną i klasyczną. Zespół Atom String Quartet zagrał w sobotę w Willi Lentza w Szczecinie.
Często przyjeżdżamy przede wszystkim do Waszej Filharmonii, dzięki której nagraliśmy wiele płyt. Koncertowaliśmy też w Złotej Sali Filharmonii. W rezydencji Augusta Lentza wystąpiliśmy po raz pierwszy – powiedział Mateusz Smoczyński, skrzypek zespołu.
- Grało nam się fenomenalnie. Bardzo dziękujemy za miły odbiór naszego koncertu. Program staraliśmy się tak ułożyć, żeby był różnorodny, po drugie, żeby reprezentował to, co w aktualnym momencie robimy, stąd na początku zagraliśmy dwa „Souveniry” z naszej płyty pod tytułem „Wieniawski” – uzupełnił Smoczyński.
Wykonaliśmy także własne utwory i zaaranżowane przez nas kompozycje m.in. Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana oraz Ignacego Jana Paderewskiego – dodał wiolonczelista grupy Krzysztof Lenczowski.
- Zagraliśmy jego „Sarabandę”, która w kwartecie smyczkowym brzmi po prostu jak muzyka barokowa, co jest dosyć nietypowe, co do zasady dla muzyki polskiej. Także jeżeli ktoś ma ochotę posłuchać muzyki, która brzmi jak barok, to może sięgnąć również po utwory Paderewskiego. Cieszę się zatem, że również mieliśmy tego wielkiego kompozytora w dzisiejszym koncercie – posumował Lenczowski.
Kwartet zamknął wieczór zagranym na bis utworem Mateusza Smoczyńskiego pt. „Zakopane”.
Program koncertu
• Michał Zaborski – Souvenir de Wilno
• Henryk Wieniawski, opr. Dawid Lubowicz – Souvenir de Posen. Mazourka – Caractéristique. op. 3
• Mateusz Smoczyński – Kwartet smyczkowy „Varsovia”, część I
• Krzysztof Lenczowski – Paź królowej
• Michał Zaborski – Melody of the Prairie
• Dawid Lubowicz – Medium
• Ignacy Jan Paderewski, opr. Krzysztof Lenczowski – Sarabande h-moll z cyklu Humoreski koncertowe op. 14 nr 3 zeszyt 1 À l'antique
• Aleksander Tansman, opr. Krzysztof Lenczowski – Polka z cyklu „Quatre Danses Polonaises”
• Karol Szymanowski, opr. Mateusz Smoczyński, Jan Smoczyński – Ściani dumbek z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich” op. 58
• Zbigniew Seifert – Quasimodo
• bis: Mateusz Smoczyński – Zakopane
Atom String Quartet
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
Zobacz także
2020-02-26, godz. 19:29
Maja Komorowska nagrodzona za Osiągnięcia Życia
Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi.
» więcej
2020-02-25, godz. 20:07
Przechodzili, po prostu. I wpadli... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na szczęście bez ministra.
» więcej
2020-02-25, godz. 18:45
Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej
70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji.
» więcej
2020-02-25, godz. 07:12
Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży
Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu.
» więcej
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej