Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka – rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Modlono się w intencji prof. Jana Szyrockiego w przeddzień 20. rocznicy śmierci chórmistrza.
Uroczystość uświetniły m.in. wdowa po profesorze Jolanta Szyrocka i córka dyrygenta Anita Szyrocka.
- Piękny koncert, wspaniały. Tato uwielbiał dyrygować Requiem. Bardzo się cieszę, że zabrzmiało w 20. rocznicę śmierci taty. To jest niezwykle wzruszające i łapie za serce – powiedziała Anita Szyrocka.
Partie wokalne utworu wykonali soliści scen operowych wywodzący się z założonego w 1952 roku przez Jana Szyrockiego słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej: Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (alt), Krzysztof Machowski (tenor), Rafał Pawnuk (bas) i sopranistka Magdalena Freino.
- Przez cały koncert połączony z mszą czułam obecność naszego profesora. Ja śpiewałam dla Niego, dla Jana, bo wszyscy mówiliśmy na Niego Jan. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy Go, że spełniliśmy Jego oczekiwania, i że było to na tak wysokim poziomie, na jakim zawsze było, gdy Jan dyrygował – dodała Magdalena Freino.
Dzieło wykonały chóry: Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego i Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, „Collegium Maiorum”, Męski „Słowiki 60” oraz Uniwersytetu Szczecińskiego z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.
- Profesor Antoni Wit mówił, że mógłby tylko tym utworem dyrygować i zaczynam to rozumieć, jaką wagę dla literatury muzycznej ma to dzieło, a w szczególności, kiedy spotykamy się, żeby wspominać profesora Szyrockiego. Ten śpiew, ponad 150-chórzystów był absolutnie szczery i była wyczuwalna atmosfera modlitwy za profesora. To był przejmujący koncert, który po pierwsze, wprowadza nas w Święta Wielkiej Nocy, a po drugie, daje nam takie poczucie, że Jan Szyrocki jest cały czas z nami – podsumował dyrygent.
Podczas mszy zabrzmiało także m.in. Ave Verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zobacz także
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej
2023-02-05, godz. 09:55
Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami…
» więcej
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej
2023-02-03, godz. 16:12
Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA]
Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy.
» więcej