Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka – rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Modlono się w intencji prof. Jana Szyrockiego w przeddzień 20. rocznicy śmierci chórmistrza.
Uroczystość uświetniły m.in. wdowa po profesorze Jolanta Szyrocka i córka dyrygenta Anita Szyrocka.
- Piękny koncert, wspaniały. Tato uwielbiał dyrygować Requiem. Bardzo się cieszę, że zabrzmiało w 20. rocznicę śmierci taty. To jest niezwykle wzruszające i łapie za serce – powiedziała Anita Szyrocka.
Partie wokalne utworu wykonali soliści scen operowych wywodzący się z założonego w 1952 roku przez Jana Szyrockiego słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej: Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (alt), Krzysztof Machowski (tenor), Rafał Pawnuk (bas) i sopranistka Magdalena Freino.
- Przez cały koncert połączony z mszą czułam obecność naszego profesora. Ja śpiewałam dla Niego, dla Jana, bo wszyscy mówiliśmy na Niego Jan. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy Go, że spełniliśmy Jego oczekiwania, i że było to na tak wysokim poziomie, na jakim zawsze było, gdy Jan dyrygował – dodała Magdalena Freino.
Dzieło wykonały chóry: Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego i Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, „Collegium Maiorum”, Męski „Słowiki 60” oraz Uniwersytetu Szczecińskiego z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.
- Profesor Antoni Wit mówił, że mógłby tylko tym utworem dyrygować i zaczynam to rozumieć, jaką wagę dla literatury muzycznej ma to dzieło, a w szczególności, kiedy spotykamy się, żeby wspominać profesora Szyrockiego. Ten śpiew, ponad 150-chórzystów był absolutnie szczery i była wyczuwalna atmosfera modlitwy za profesora. To był przejmujący koncert, który po pierwsze, wprowadza nas w Święta Wielkiej Nocy, a po drugie, daje nam takie poczucie, że Jan Szyrocki jest cały czas z nami – podsumował dyrygent.
Podczas mszy zabrzmiało także m.in. Ave Verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zobacz także
2024-11-26, godz. 17:17
Wega jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Lutni [ZDJĘCIA, WIDEO]
Nasza Vega pochodzi z gwiazdozbioru Fortepianu.
» więcej
2024-11-24, godz. 12:34
Tydzień Friedrichowski trwa [ZDJĘCIA]
Wystawy, filmy i spotkania przygotowali organizatorzy Tygodnia Friedrichowskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-11-23, godz. 18:08
Święto dla tych, którzy kochają czytanie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Spotkania autorskie, wspólne czytanie poezji, a także wręczanie nagród literackich. To już dwunasta edycja Festiwalu Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka.
» więcej
2024-11-23, godz. 12:00
Michał Balas i Kornilios Michailidis gorąco oklaskiwani w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego i słynna III Symfonia Johannesa Brahmsa zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2024-11-22, godz. 18:56
Festiwal w Książnicy. "Można przenieść się w inną rzeczywistość" [ZDJĘCIA]
W Książnicy Pomorskiej rozpoczął się festiwal czytania. W programie między innymi spotkania z Anna Ołów-Wachowicz i Adamem Zadwornym.
» więcej
2024-11-22, godz. 17:04
Michał Balas zagra w Filharmonii na wiolonczeli z 1718 roku
Jego gra przyciąga tłumy melomanów. Koncertuje z ogromnym powodzeniem m.in. w słynnych: Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskiej Musikverein, Herkulessaal w Monachium, Stadtcasino w Bazylei oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wybitnie…
» więcej
2024-11-22, godz. 16:34
Wystawa poświęcona Bogusławowi X w Zamku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jak żył Gryfita uznany za najwybitniejszego władcę Pomorza? M.in. to można zobaczyć na wystawie poświęconej Bogusławowi X.
» więcej
2024-11-22, godz. 13:12
W Książnicy Pomorskiej rusza wielkie święto czytania
Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".
» więcej
2024-11-22, godz. 11:07
Rekord frekwencyjny MCN
Instytucja istnieje od 1,5 roku i może się już pochwalić także sukcesem frekwencyjnym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor centrum Witold Jabłoński.
» więcej
2024-11-22, godz. 09:18
Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność
Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński.
» więcej