Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka – rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Modlono się w intencji prof. Jana Szyrockiego w przeddzień 20. rocznicy śmierci chórmistrza.
Uroczystość uświetniły m.in. wdowa po profesorze Jolanta Szyrocka i córka dyrygenta Anita Szyrocka.
- Piękny koncert, wspaniały. Tato uwielbiał dyrygować Requiem. Bardzo się cieszę, że zabrzmiało w 20. rocznicę śmierci taty. To jest niezwykle wzruszające i łapie za serce – powiedziała Anita Szyrocka.
Partie wokalne utworu wykonali soliści scen operowych wywodzący się z założonego w 1952 roku przez Jana Szyrockiego słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej: Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (alt), Krzysztof Machowski (tenor), Rafał Pawnuk (bas) i sopranistka Magdalena Freino.
- Przez cały koncert połączony z mszą czułam obecność naszego profesora. Ja śpiewałam dla Niego, dla Jana, bo wszyscy mówiliśmy na Niego Jan. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy Go, że spełniliśmy Jego oczekiwania, i że było to na tak wysokim poziomie, na jakim zawsze było, gdy Jan dyrygował – dodała Magdalena Freino.
Dzieło wykonały chóry: Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego i Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, „Collegium Maiorum”, Męski „Słowiki 60” oraz Uniwersytetu Szczecińskiego z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.
- Profesor Antoni Wit mówił, że mógłby tylko tym utworem dyrygować i zaczynam to rozumieć, jaką wagę dla literatury muzycznej ma to dzieło, a w szczególności, kiedy spotykamy się, żeby wspominać profesora Szyrockiego. Ten śpiew, ponad 150-chórzystów był absolutnie szczery i była wyczuwalna atmosfera modlitwy za profesora. To był przejmujący koncert, który po pierwsze, wprowadza nas w Święta Wielkiej Nocy, a po drugie, daje nam takie poczucie, że Jan Szyrocki jest cały czas z nami – podsumował dyrygent.
Podczas mszy zabrzmiało także m.in. Ave Verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zobacz także
2024-11-13, godz. 14:54
Śmieciowa Królewna z ważnym przesłaniem w Pleciudze [WIDEO, ZDJĘCIA]
Strażak z głową wykonaną z pudełka po ciastkach, Śmieciowa Królewna z włosami z kolorowych kabelków, pies z sierścią z mopa. Tak wygląda scenografia spektaklu szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Pierwszego, w którym na scenie…
» więcej
2024-11-12, godz. 20:04
"Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]
"Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi.
» więcej
2024-11-12, godz. 13:59
Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO]
"Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee.
» więcej
2024-11-12, godz. 09:50
Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze
Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej.
» więcej
2024-11-11, godz. 17:43
"Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze
"Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty".
» więcej
2024-11-11, godz. 14:05
Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie
Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury.
» więcej
2024-11-10, godz. 15:54
GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach
Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń.
» więcej
2024-11-09, godz. 15:42
Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA]
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w…
» więcej
2024-11-08, godz. 14:20
Kim jest dzisiejszy Frankenstein? Odpowiedzi szukajmy w Teatrze Współczesnym
Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein".
» więcej
2024-11-08, godz. 08:58
Dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej: występ z ze słynnym kompozytorem to spełnienie marzeń
To spełnienie marzeń - tak o piątkowym koncercie mówi dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej. Zespół wystąpi na scenie Filharmonii w Szczecinie z Leszkiem Możdżerem podczas wydarzenia Psalmy Dawidowe.
» więcej