Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci Arkadiusza Gacparskiego otwarto wystawę prac znanego rysownika.
Tworzył o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Iwona Gacparska, wdowa po artyście.

- Udało mi się zebrać cząstkę wszystkich prac Arka. Jest to może nawet jedna setna tego, co narysował. Są tutaj karykatury i portrety. Oczywiście przeważają karykatury, ale nie brakuje też rysunków satyrycznych, plakatów i projektów scenograficznych. Jest tego bardo dużo. Pomysły na to rodziły się z życia, więc każdy z rysunków ma swoją historię. Cieszę się, że tego jest tak dużo. Mogłabym chyba obdzielić w roku 10-lecia wiele instytucji, w których można byłoby zrobić wystawę i każda wystawa byłaby na prawdę inna – dodała Iwona Gacparska.

Całym sercem wspierał Pogoń Szczecin rysując karykatury piłkarzy. Z ogromną pasją malował też swoją córkę Anielę.

- Mój tata był w domu, kiedy wykonywał różne prace. Zawsze z ciekawością patrzyłam, ponieważ tata potrafił zrobić coś z niczego. Tych prac jest wiele. Jednak jeśli miałabym wybrać jedną, która jest najbardziej bliska mojemu sercu, to jest mój portret. Miałam wtedy sześć lat. W tej chwili jest wyeksponowany w domu na honorowym miejscu. Jest to najpiękniejsza pamiątka, jaką mamy – podsumowała Aniela Gacparska.

Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, był przyjacielem aktorów i Związku Artystów Scen Polskich, a swoje prace prezentował w Polsce i zagranicą. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal „Dymny żongler dwusturęki” i słynne „Dymnalia” poświęcone twórczości Wiesława Dymnego.

Wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego w Książnicy Pomorskiej będzie czynna do 29 kwietnia 2023 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-02-14, godz. 11:43 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy Promocja książki Anny Bartczak 'Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991' odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-13, godz. 20:32 Eurowizja ze szczecińskim akcentem? Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-10, godz. 18:16 Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim 'Kora - dziecko słońca' - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce. » więcej 2024-02-09, godz. 10:14 Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu. » więcej 2024-02-08, godz. 20:42 Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce… » więcej 2024-02-08, godz. 15:04 Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO] Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire… » więcej 2024-02-08, godz. 13:51 "Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim" Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin. » więcej 2024-02-07, godz. 17:41 Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA] Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2024-02-06, godz. 14:22 Nie żyje aktor Wiesław Orłowski. Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata. » więcej 2024-02-06, godz. 07:57 Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA] Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów 'Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle' usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału… » więcej
18192021222324