Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy Białas.
Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego i gry na skrzypcach. Studia pianistyczne ukończyła w Szczecińskiej Filii Poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem prof. Franciszka Gajba. Przez wiele lat pracowała m.in. w Teatrze Muzycznym, a następnie w Operze i Operetce, Zespole Szkół Muzycznych, w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Filii Poznańskiej AM, Akademii Sztuki oraz teatrach Szczecina.
Cieszę się niezmiernie, że środowisko artystyczne postanowiło uczcić moje zasługi Benefisem. Jest na razie owiany tajemnicą. Jedyne co wiem, to to, że uroczystość poprowadzą znani ze szczecińskich scen – Mirosław Kosiński i Wiesław Łągiewka – powiedziała Mirosława Białas.
- 50 lat pracy scenicznej. No to jest naprawdę bardzo dużo. Złożyła się na nią m.in. praca w Operze i Operetce. W tej chwili już tam nie pracuję chyba, że jest awaria i mówią mi: Mirka, ratuj. Zresztą całe moje życie było na zasadzie Mirka, ratuj, bo przyjechał jakiś Amerykanin i chcielibyśmy, żeby miał koncert, no więc, czy zagrasz? Pytałam – ale kiedy? Słyszałam odpowiedź, że dzisiaj. Damy Tobie nuty, a wieczorem zagrasz koncert. Mnóstwo, mnóstwo koncertów się odbywało – podsumowała Mirosława Białas.
Początek Benefisu artystki w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie o godzinie 16. Wstęp wolny.
Zobacz także
2020-07-24, godz. 10:12
Premiera albumu "Astronomia poety. Baczyński" [WIDEO]
Premierą płyty „Astronomia poety. Baczyński” rozpoczną się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Album z piosenkami na podstawie wierszy poety nagrali wspólnie Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik.
» więcej
2020-07-21, godz. 08:34
"Opowieści o rzeczach", czyli co mówi do nas... ocet i teczka? [ZDJĘCIA]
Co chcą nam powiedzieć przedmioty codziennego użytku? Z ich perspektywy postanowił spojrzeć na świat Ryszard Matecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni, a prywatnie także ilustrator i autor tekstów.
» więcej
2020-07-19, godz. 16:36
Zagrali w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA]
Folklor w szczecińskim Ogrodzie Różanym. Na scenie wystąpiła Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna z naszego miasta.
» więcej
2020-07-18, godz. 13:36
Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli otwarte magazyny Muzeum Techniki
To jedyna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie do tej pory zwiedzający nie byli wpuszczani. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie po raz pierwszy otworzy swoje magazyny.
» więcej
2020-07-18, godz. 10:20
Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO
Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację.
» więcej
2020-07-17, godz. 11:57
Zmarł Andrzej Strzelecki
Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2020-07-12, godz. 17:43
Wyśmienita wokalistka jazzowa koncertuje w Szczecinie
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza, jak co roku w lipcu, na "Amfiteatr Jazz Cafe". To cykl koncertów jazzowych realizowany w szczecińskim amfiteatrze.
» więcej
2020-07-12, godz. 09:11
Różany Ogród Sztuki - reaktywacja
Od niedzieli, co tydzień w samo południe w szczecińskiej Różance odbywać się będą plenerowe koncerty. Otwarta zostanie również wystawa z okazji 70-lecia Pałacu Młodzieży.
» więcej
2020-07-11, godz. 17:28
Światowej sławy polski wiolonczelista wystąpi w szczecińskiej katedrze
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2020-07-09, godz. 08:50
Kino na leżakach zaprasza
Robocop, E.T., Rodzina Adamsów i inne kultowe filmy lat 80. i 90. w Szczecinie przez całe wakacje.
» więcej