Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było prawykonanie kompozycji „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusiaka. Młody, już wielce utytułowany twórca zbudował 5-częściowe dzieło inspirując się polskimi tańcami narodowymi: mazurem, polonezem, krakowiakiem, kujawiakiem i oberkiem.

Z radością przyjąłem zamówienie od Baltic Neopolis Orchestra na napisanie utworu – powiedział Mikołaj Majkusiak.

- Starałem się przetworzyć nasze tańce, wyciągnąć z nich ten najważniejszy element rytmiczny i troszeczkę go przepleść przez nasze czasy. Spróbowałem pobawić się rytmiką tych tańców, ale w odniesieniu do rytmiki dzisiejszej, więc pojawia się rytmika współczesna, jakby nałożona na rytmikę oryginalną, żeby gdzieś tam podskórnie miały ten taneczny charakter – uzupełnił kompozytor.

Partie solowe wirtuozowsko zagrali altowiolista Volodia Mykytka i genialna skrzypaczka Agata Szymczewska.

- Każda część oparta na innym tańcu, z takim swoim bardzo charakterystycznym rytmem. Rytmy nieproste, czasami łamane, czasami zwodnicze, czasami zapędzające w kozi róg, no ale tak jest w tańcu, więc cieszymy się, że Mikołaj Majkusiak porwał się na taki fajny, nowy, nieco szalony, ale przez to też bardzo unikatowy pomysł, no i dał nam szansę, żebyśmy mogli zaprezentować partie solowe w tym utworze – stwierdziła Agata Szymczewska.

Podczas koncertu owacyjnie przyjętego przez publiczność wystąpili także: Emanuel Salvador grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku z Orkiestrą Szczecin Classis pod dyrekcją Daniela Stabrawy, wiolonczelista Konstatnin Heidrich z Universität der Künste Berlin i z tej samej uczelni Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, zespół Shoven Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra – pomysłodawca i organizator Festiwalu.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-03-08, godz. 07:48 Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach” Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki… » więcej 2024-03-08, godz. 07:19 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" "Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach. » więcej 2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-02-29, godz. 15:21 Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen… » więcej
41424344454647