Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Bugaj – dyrygent. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Tomasz Bugaj – dyrygent. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej prof. Tomasza Bugaja.

Dyrygowałem Orkiestrą tej Filharmonii jeszcze w starej siedzibie. Dziś przedstawię z nią Wielką Mszę c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta – powiedział Tomasz Bugaj.

- Jest to dzieło fascynujące, które śmiało można postawić w gronie dziesięciu największych arcydzieł muzyki oratoryjnej w całym światowym repertuarze. Mozart stawia najwyższe wymagania wykonawcom, choć wydaje mi się, że trzeba go po prostu starannie odczytać, wykonać czysto, równo i muzykalnie. Nic więcej przy Mozarcie „majstrować” nie trzeba. Obcowanie z tym arcydziełem było dla mnie zawsze, jak zresztą i z całym szeregiem innych dzieł Mozarta, ogromną radością i przywilejem. Mam nadzieję, że będzie także radością dla publiczności szczecińskiej – dodał dyrygent.

Partie pierwszego sopranu wykona Magdalena Stefaniak – solistka m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

- To bardzo trudne dzieło, dlatego że jednak „wędruję” głosem po górach. Musi być to śpiew niebiański, przy tym lekki, oddający cały kolor utworu, żeby to wszystko pięknie brzmiało. I dokładam wszelkich starań, żeby było fantastycznie – podsumowała Magdalena Stefaniak.

Zaśpiewają także Anna Bernacka (sopran II), Jacek Szponarski (tenor), Karol Skwara (bas) i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, obchodzący 70-lecie istnienia.

Początek koncertu o godzinie 19.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-02-14, godz. 11:43 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy Promocja książki Anny Bartczak 'Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991' odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-13, godz. 20:32 Eurowizja ze szczecińskim akcentem? Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-10, godz. 18:16 Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim 'Kora - dziecko słońca' - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce. » więcej 2024-02-09, godz. 10:14 Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu. » więcej 2024-02-08, godz. 20:42 Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce… » więcej 2024-02-08, godz. 15:04 Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO] Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire… » więcej 2024-02-08, godz. 13:51 "Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim" Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin. » więcej 2024-02-07, godz. 17:41 Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA] Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2024-02-06, godz. 14:22 Nie żyje aktor Wiesław Orłowski. Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata. » więcej 2024-02-06, godz. 07:57 Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA] Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów 'Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle' usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału… » więcej
18192021222324