Koncertowali w 30. krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największych festiwalach m.in. w Ameryce Południowej i w Chinach. Ich folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Słynny zespół DAGADANA świętuje 15-urodziny. Wystąpi dziś w Filharmonii w Szczecinie w ramach 3. Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”.
Jesteśmy w tej pięknej Złotej Sali po raz drugi. Dziś przedstawimy nasz program w rozbudowanych orkiestracjach – powiedziała Daga Gregorowicz (wokal, elektronika) z zespołu Dagadana.
- Zagramy pieśni życzeniowe z naszego najnowszego albumu pod tytułem „Tobie”, czyli najstarsze pieśni znalezione w Polsce i w Ukrainie w aranżacjach na skład symfoniczny – uzupełniła Gregorowicz. Natomiast Dana Vynnytska dodała, że: - Mieliśmy przyjemność z Mikołajem Pospieszalskim napisać aranżacje naszych utworów na orkiestrę symfoniczną. Staraliśmy się pokazać, jakim kolorowym i ciekawym może być słowiański muzyczny świat – kontynuowała Vynnytska (wokal, piano).
Nasze utwory są teraz jeszcze bardziej interesujące – przekonywał Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, gitara basowa, skrzypce, wokal).
- Zastosowaliśmy całe instrumentarium orkiestry symfonicznej. To dosyć wymagający skład tym bardziej, że nasza muzyka jest często niemetryczna, albo ma nieparzyste rytmy, też skale, które niekoniecznie są równomiernie temperowane, więc dopasowanie tych dwóch naszych światów jest czymś fascynującym dla nas i cieszymy się, że będziemy mogli tak występować i prezentować swoją twórczość – stwierdził Pospieszalski.
Gramy na znanych już publiczności instrumentach – dodał Bartosz Nazaruk (perkusja, instrumenty perkusyjne).
- To fortepian, instrumenty klawiszowe, kontrabas, elektronika, perkusja i różne instrumenty perkusyjne oraz cudowne etniczne wokale, które zapewne dopełnią bogate brzmienie orkiestry – podsumował Nazaruk.
DAGADANA wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Macieja Kotarby. Początek wydarzenia o godzinie 19.
Zobacz także
2024-02-14, godz. 11:43
Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy
Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-13, godz. 20:32
Eurowizja ze szczecińskim akcentem?
Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-10, godz. 18:16
Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim
"Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce.
» więcej
2024-02-09, godz. 10:14
Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu
Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu.
» więcej
2024-02-08, godz. 20:42
Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce…
» więcej
2024-02-08, godz. 15:04
Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO]
Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire…
» więcej
2024-02-08, godz. 13:51
"Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim"
Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin.
» więcej
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej