Eksportowane były w świat na przełomie XIX i XX wieku, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklenburgii i Rosji. Budowano je w fabryce w Szczecinie-Zdrojach. Sympozjum pt. „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” zainaugurowało w środę w studiu koncertowym im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
W obradach wzięli udział eksperci z Polski i Niemiec, którzy zaznaczyli, że spośród wybudowanych ok. tysiąca organów zostało dziś w naszym kraju blisko 80, natomiast w Niemczech 90 eksponatów. Niestety w wielu przypadkach, odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, którym brak odpowiedniego przygotowania – powiedział prof. Bogdan Narloch z Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich, są w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy się nie musieli tego stanu wstydzić – uzupełnił prof. Bogdan Narloch.
Podczas sympozjum szukaliśmy wielu rozwiązań, które pomogą w przywróceniu świetności arcydzieł sztuki muzycznej. Jestem pełna podziwu, że uczestniczymy w festiwalu, którego inicjator dostrzegł poważny problem – dodała prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
- Jest dobry klimat po takim spotkaniu, żeby zadbać o instrumentarium Grünebergów, żeby instrumenty były odnawiane – zaznaczyła prof. Wiechowicz-Karolak.
Eksperci zgodnie stwierdzili, że będą uczestniczyć w działaniach wspieranych badaniami naukowymi na rzecz renowacji instrumentów.
Partnerami wydarzenia zainicjowanego przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego.
O sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” również w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2022-10-31, godz. 12:02
Organy Grüneberga zabrzmiały przed Wszystkimi Świętymi [ZDJĘCIA]
W wypełnionym przez melomanów do ostatniego miejsca kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach i owacjami na stojąco zakończył się niedzielny Koncert Grünebergowski. Na organach zbudowanych w 1862 roku zagrała Sylwia Marciniak.
» więcej
2022-10-30, godz. 10:48
Koncert zadumy i nostalgii przed Dniem Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA]
Organy zbudowane w 1862 roku zabrzmią dziś w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
» więcej
2022-10-28, godz. 18:49
Muzyka wczesnego baroku w Willi Lentza
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na 19. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej.
» więcej
2022-10-27, godz. 18:12
Polskie orły w CD Przełomy [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kilkaset eksponatów z prywatnych zbiorów szczecinianina Tomasza Glińskiego znalazło się na otwartej dziś w Centrum Dialogu Przełomy wystawie "Polskie orły".
» więcej
2022-10-26, godz. 23:48
Zespół DOBRO! (HEAVY $QUAD LIVE) na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-10-25, godz. 20:15
DOBRO! zagości na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Mini koncert odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-10-23, godz. 14:11
Adam Sikora na Szczecin Film Festiwal'22
Produkcje filmowe, dyskusje i spotkania z twórcami. W niedzielę ostatni dzień tegorocznej edycji Szczecin Film Festiwal.
» więcej
2022-10-21, godz. 18:32
Chór Echo-Arioso śpiewa już pół wieku
Stargardzki chór Echo-Arioso obchodzi 50-lecie swojej działalności. Co prawda sam chór działa pod tą nazwą od 1972 roku, ale stargardzka muzyka chóralna ma tradycje sięgające końca II Wojny Światowej.
» więcej
2022-10-21, godz. 09:02
Ławeczki z wierszami szczecińskiej poetki w Dolinie Miłości
To pomysł wnuka autorki, współorganizatora tego weekendowego festiwalu "Jesienne spotkanie z kulturą w parku" w Zatoni Dolnej.
» więcej
2022-10-18, godz. 15:06
Natalia Kukulska w Radiu Szczecin
Już w sobotę artystka rozpocznie trasę "MTV Unplugged" koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór.
» więcej