Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Fot. Tomasz Rychłowski
Chór Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Fot. Tomasz Rychłowski
Parada chóralna po ulicach kurortu, próba otwarta amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers i konkurs dla ok. 150-śpiewaków. Międzynarodowe jury wręczy nagrody dopiero w piątek. Natomiast we wtorek, Specjalną – „Bursztynowe Drzewko” na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach przekazał chórowi z Wielunia prywatny przedsiębiorca, Tomasz Rychłowski.
Konkurs na dobre się rozkręca, a my zostaliśmy już dostrzeżeni – powiedział Jakub Jurdziński, dyrygent Chóru Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.

- O wszystkim mógłbym pomyśleć, ale na pewno nie o takiej nagrodzie i jeszcze o takiej sytuacji, że Pan Rychłowski ma korzenie właśnie w powiecie wieluńskim i postanowił nas tak docenić. Jestem bardzo zaskoczony, radosny, wręcz rozklejony lekko – uzupełnił Jurdziński.

Ich śpiew przywołał wspomnienia o mojej rodzinie z dziada pradziada – stwierdził Tomasz Rychłowski.

- Nagrodą jest drzewko bursztynowe na muszli, które osobiście wykonuję. Do tego też jest gratyfikacja pieniężna. Bursztyn jest złotem Bałtyku, więc nic innego nie można było użyć do tego drzewka, żeby uhonorować występy wspaniałych chórów w Międzyzdrojach – dodał Rychłowski.

Na konkursowej scenie zaśpiewał też Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Anny Tarnowskiej.

- Jesteśmy bardzo radośni, że udało nam się zaprezentować na festiwalu z taką wielką tradycją, cieszącym się takim szacunkiem na świecie. Profesor Jan Szyrocki na pewno nas słyszy, widzi i nad nami czuwa – podsumowała Anna Tarnowska.

W środę w konkursie wystąpią chóry z Łotwy i Polski. O godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-04-18, godz. 14:35 Ania Karwan w Radiu Szczecin "Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin. » więcej 2023-04-18, godz. 09:07 Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków. » więcej 2023-04-15, godz. 14:01 Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA] Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci… » więcej 2023-04-15, godz. 10:45 Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im… » więcej 2023-04-14, godz. 13:05 Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia… » więcej 2023-04-14, godz. 12:40 Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone… » więcej 2023-04-12, godz. 15:10 Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających. » więcej 2023-04-07, godz. 12:00 Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym… » więcej 2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej
68697071727374