Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Tylko do niedzieli w Muzeum Narodowym w Szczecinie można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Dzieląc się pięknem".
Ekspozycja jest prezentacją części zbiorów Kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. W ciągu ostatnich 10 lat Towarzystwo zakupiło 101 prac za ponad milion złotych.

Wszystko zaczęło się od zakupu obrazu Augusta Ludwiga Mosta - wspomina prezes Towarzystwa Edward Osina: - Portret rodziny Kühn. Pamiętam tę licytację i przerażenie w oczach, kiedy się rozpoczęła. My wtedy nie mieliśmy jeszcze za dużo środków pieniężnych. W końcu stwierdziliśmy - "teraz albo nigdy" i zdecydowaliśmy się licytować do końca i ten obraz wylicytowaliśmy...

Obraz pozostaje w depozycji Muzeum Narodowego i zapoczątkował jedną z największych kolekcji prac Mosta w Polsce.

Praca przy budowie kolekcji zmienia też szczecińskich przedsiębiorców - dodaje Osina: - Dla mnie najcenniejsze jest to, że ludzie, którzy zaczynali ze mną to przedsięwzięcie są teraz zupełnie innymi ludźmi. Oni kupują obrazy, przeżywają to i zaczynają zupełnie inaczej patrzeć na świat, a więc zdecydowanie lepiej pracują.

W kolekcji Towarzystwa znajdują się też prace szczecińskich artystów, m.in. Przemysława Cerebież-Tarabickiego, Katarzyny Szeszyckiej i Sławomira Lewińskiego.
Wszystko zaczęło się od zakupu obrazu Augusta Ludwiga Mosta - wspomina prezes Towarzystwa Edward Osina: - Portret rodziny Kühn. Pamiętam tę licytację i przerażenie w oczach, kiedy się rozpoczęła.
Praca przy budowie kolekcji zmienia też szczecińskich przedsiębiorców - dodaje Osina: - Dla mnie najcenniejsze jest to, że ludzie, którzy zaczynali ze mną to przedsięwzięcie są teraz zupełnie innymi ludźmi.

Zobacz także

2022-09-15, godz. 15:17 Pleciuga staje się teatrem szeroko otwartym Spektakle w Pleciudze będą dostosowane dla osób głuchych i niewidomych. » więcej 2022-09-15, godz. 11:27 Radny chce odwołania koncertu Rogera Watersa, który jawnie wspiera Putina Jest postulat odwołanie koncertów Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie. Apeluje o to do władz miasta jeden z krakowskich radnych Łukasz Wantuch. » więcej 2022-09-15, godz. 09:01 "Broad Peak" na Festiwalu w Gdyni Film "Broad Peak" - o legendzie polskiego himalaizmu Macieju Berbece w reżyserii Leszka Dawida - w czwartek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-14, godz. 08:16 Filmowy festiwal w Gdyni i kandydaci do Złotych Lwów Podczas trzeciego dnia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie będą mogli zobaczyć między innymi "Śubuk". » więcej 2022-09-13, godz. 19:04 Phoenix String Quartet na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY we Lwowie [ZDJĘCIA] Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu… » więcej 2022-09-12, godz. 17:34 Sławomir Wilk z Lwowskimi Symfonikami na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA] „Pieśń o ziemi” Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie i Poemat symfoniczny „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego wypełniły program niedzielnego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Zabrzmiał… » więcej 2022-09-11, godz. 17:28 Premiera płyty Sławomira Wilka na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA] Publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej gorąco oklaskiwała sobotni recital fortepianowy. Polski pianista Sławomir Wilk przedstawił po raz pierwszy w Ukrainie kompozycje Sergieja Bortkiewicza wydane na najnowszej płycie solisty. » więcej 2022-09-10, godz. 19:32 Nowa płyta "Dezertera". Utwory nagrane 36 lat temu [ZDJĘCIA] Bez zgody Służby Bezpieczeństwa PRL i bez wiedzy cenzury. Tak wyglądała "dzika sesja" zespołu "Dezerter" w studiu firmy Tonpress w 1986 roku. Po 36 latach, nielegalnie nagrane utwory oficjalnie ujrzały światło dzienne. » więcej 2022-09-10, godz. 16:50 Nowy album na jubileusz pracy Andrzeja Łazowskiego [ZDJĘCIA] Dwudziestopięciolecie pracy twórczej podsumował albumem, nad którym pracował przez te wszystkie lata - w sobotę w Książnicy Pomorskiej odbyła się prezentacja książki fotograficznej "Portrety Szczecinian" autorstwa Andrzeja Ła… » więcej 2022-09-10, godz. 10:11 TRIO Peradzyńska, Strahl, Wierciński zachwyciło na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY we Lwowie [ZDJĘCIA] Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Wczoraj, 9 września 2022 roku, licznie zgromadzona publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej była świadkiem m.in. prawykonania Preludiów na fortepian patrona wydarzenia… » więcej
65666768697071