Około 20 zespołów z kraju i zagranicy, 500 śpiewaków i 30 dyrygentów.
W piątek w Międzyzdrojach zakończył się najstarszy festiwal chóralny w Polsce,
58. Międzynarodowy im. prof. Jana Szyrockiego.
W piątek w Międzyzdrojach zakończył się najstarszy festiwal chóralny w Polsce,
58. Międzynarodowy im. prof. Jana Szyrockiego.
Jury Konkursu "Musica Sacra" pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, po wysłuchaniu 12 zespołów przyznało Złoty Dyplom Akademickiemu Chórowi Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza i Nagrodę Główną Konkursu – Bursztynową Aureolę Świętego Piotra Apostoła – Chórowi "La Musica" z Lublina pod dyrekcją Karoliny Filipczak-Sulimy.
Natomiast główne jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego po wysłuchaniu programów zaprezentowanych przez 14 zespołów przyznało Złoty Dyplom i Nagrodę Główną Festiwalu – GRAND PRIX w wysokości 15.000 złotych – Akademickiemu Chórowi Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza.
- W momencie ogłoszenia wyników akurat byłem w Bydgoszczy, bo magisteria i egzaminy zmusiły mnie do powrotu do mojej macierzystej uczelni, czyli Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. I po pierwsze jestem w szoku, a po drugie – wygranie tego konkursu absolutnie jest wielkim szczęściem, tym bardziej, że jest to festiwal imienia Jana Szyrockiego. Chóry marzą, aby tu wystąpić. A ja tu byłem i wyjeżdżam z nagrodami. Wielka radość – powiedział prof. Mariusz Mróz.
Festiwal trwał od niedzieli, 18 czerwca 2023 roku do piątku, 23 czerwca 2023.
Więcej o nagrodach i wydarzeniu w magazynie "Trochę kultury”.
Zobacz także
2024-09-26, godz. 15:12
Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała dra hab. Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie.
» więcej
2024-09-25, godz. 22:50
Cloudy otworzyła kolejny sezon cyklu [3x1]. [ZDJĘCIA, WIDEO]
Minikoncert odbył się w studiu Radia Szczecin.
» więcej
2024-09-25, godz. 11:09
Jedyny w swoim rodzaju "podglądany" koncert Baltic Neopolis Orchestra
Takiego koncertu w Szczecinie jeszcze nie było. Nie dość, że można zadecydować o repertuarze, to jeszcze będzie można zasiąść razem z orkiestrą przy pulpitach. Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w szczecińskim technoparku.
» więcej
2024-09-24, godz. 19:19
Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk.
» więcej
2024-09-22, godz. 08:19
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas.
» więcej
2024-09-21, godz. 14:34
Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie
Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci…
» więcej
2024-09-20, godz. 11:13
Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem
Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek…
» więcej
2024-09-20, godz. 09:28
"To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną"
„Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2024-09-19, godz. 13:52
Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-09-17, godz. 15:58
Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym
Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego.
» więcej