Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rozeta z witrażem w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Rozeta z witrażem w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W drugiej połowie XIX wieku król Prus Fryderyk Wilhelm IV był głównym fundatorem neogotyckiej świątyni. Okrągła rozeta z witrażem na szczycie zachodnim kościoła pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach wymagała odrestaurowania. Po odbudowie ornamentu architektonicznego w kształcie rozwiniętej róży poświęcił ją ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.
To były wieloletnie starania proboszcza parafii ks. dr. Mariusza Cywki – powiedział Arcybiskup.

- Poświęcenie tej odbudowanej kryzy jest dodatkiem do samej uroczystości, którą uświetnił koncert oratoryjny, modlitewny naszych braci pod nazwą Słowiki 60, dlatego, że jest 20-rocznica śmierci niezwykłego syna naszej ziemi Pana Profesora Jana Szyrockiego. W uroczystość odpustową się za Niego modlimy. Niech Panu Szyrockiemu Bóg da Niebo, a wszystkim nam, niech da radość życia w ewangelii i w łasce Bożej – zakończył Arcybiskup Andrzej Dzięga.

Byliśmy świadkami niezwykłej, również muzycznej uroczystości – dodał proboszcz ks. dr Mariusz Cywka.

- Właśnie wychodzimy z kościoła, w którym odbył się przepiękny koncert Chóru Słowiki 60, który daje taki wymiar, że przez muzykę można dojść do przepięknych wartości, które Bóg przecież nam daje przez harmonię, przez ład – podsumował ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W kościele wystąpili także sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska oraz grający na organach Barnima Grüneberga Julia Nohanowicz i prof. Bogdan Narloch.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, mające na celu zainspirowanie mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do otoczenia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są organy Grünebergów.

Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.

Więcej o wydarzeniu w magazynie TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2025-01-04, godz. 16:59 "Mała Armia Janosika" w Szczecinie i w Chojnie [WIDEO] To 265 artystów, których łączy pasja do muzyki, kultury i tradycji Podhala. Wielka kapela "Mała Armia Janosika" zaprezentuje kolędy i pastorałki utrzymane w klimacie góralskim i folkowym oddając aurę podhalańskich obchodów Bożego… » więcej 2025-01-04, godz. 15:29 "Na rauszu" - premiera we Współczesnym [ZDJĘCIA] W Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się w sobotę premiera "Na rauszu" Thomasa Vinterberga i Tobiasa Lindholma. To pierwsze przedstawienie w roku 2025 na szczecińskich scenach. » więcej 2025-01-04, godz. 11:38 Owacyjne przyjęcie „Don Diri Don” i „West Side Sinfonietty” w Filharmonii [ZDJĘCIA] Brawa na stojąco, a na bis wspólne śpiewanie z publicznością. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki. Chór Don Diri Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2025-01-04, godz. 10:24 Program kulturalny w Brukseli polskiej prezydencji W piątek gala w Warszawie inaugurująca polską prezydencję w Unii Europejskiej, w Brukseli uroczystość za 10 dni. To będzie także początek programu kulturalnego w Belgii na czas półrocznego przewodnictwa Polski w Unii. » więcej 2025-01-03, godz. 17:41 Wieloletni kronikarz Świnoujścia na wystawie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego [ZDJĘCIA] Stworzył pierwsze świnoujskie muzeum, był wieloletnim kronikarzem miasta i badaczem historii regionu i to właśnie jemu poświęcona jest wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. » więcej 2025-01-03, godz. 11:03 Nowy dyrektor Współczesnego: Jest zdecydowanie lepiej Jest już oficjalnie nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Michał Buszewicz objął to stanowisko z początkiem stycznia. » więcej 2025-01-03, godz. 09:10 "Spektakl to jest jakiś procent wykonanej pracy" Sztuka, ale też - edukacja. Nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie zdradza na naszej antenie swoje plany. » więcej 2025-01-03, godz. 08:12 „Don Diri Don” rozpoczyna obchody 35-lecia istnienia w Złotej Sali Filharmonii Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Chór Don Diri Don… » więcej 2025-01-02, godz. 12:52 Zmarła najstarsza szczecińska aktorka Maria Bakka-Gierszanin Zmarła wieloletnia aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie Maria Bakka-Gierszanin. Miała 102 lata. Była najstarszą czynną zawodowo szczecińską aktorką i jedną z najstarszych w Polsce - poinformował w czwartek teatr. » więcej 2024-12-31, godz. 18:01 Teatr Współczesny przywita nowy rok czarną komedią Przedpremierowym pokazem "Na rauszu" przywitają nowy rok aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na dużej scenie zaprezentują zrealizowaną przez siebie sztukę Thomasa Vinterberga i Tobiasa Lindholma. » więcej
1234567