Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2024-07-28, godz. 10:34 Amerykańska gwiazda wystąpi w Warszawie To nie tylko wielkie show sceniczne, ale też szansa dla światowych gospodarek. Amerykańska gwiazda muzyki pop, Taylor Swift za kilka dni wystąpi w Warszawie na trzech koncertach - 1,2 i 3 sierpnia. » więcej 2024-07-27, godz. 11:27 "Mendygrałki" w Trzebieży. Koncert ze wspomnieniem kapitana "Mendygrałki", czyli spotkania z pieśnią o morzach i oceanach. Koncert poświęcony twórczości kapitana Andrzeja Mendygrała już w sobotę na przystani w Trzebieży. » więcej 2024-07-25, godz. 17:18 Walka o wolność na grafikach. Wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona". » więcej 2024-07-25, godz. 13:35 Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja ze wsparciem Od ponad dwudziestu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową - to Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. » więcej 2024-07-24, godz. 22:50 Queenkutee wystąpiła w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w ramach letniego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-07-24, godz. 13:36 Trwają przygotowania do jubileuszowego Pol'and'Rock Festival Służby i setki wolontariuszy przygotowują się do jubileuszowego, 30. Pol'and'Rock Festivalu na lotnisku w Broczynie koło Czaplinka. » więcej 2024-07-23, godz. 20:46 Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie najlepsza w Los Angeles [ZDJĘCIA] Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Golden Classical Music Awards w Los Angeles skupił około 200 młodych solistów w kategoriach instrumentów smyczkowych, dętych, fortepianu i śpiewu. » więcej 2024-07-23, godz. 19:19 [3x1]... znienacka! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli po raz pierwszy w lipcu! » więcej 2024-07-23, godz. 08:09 Szczeciński chór podbija Chiny Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie podbija Chiny. Zespół prowadzony przez dyrygentkę Sylwię Fabiańczyk-Makuch pojechał w trasę koncertową aż do Państwa Środka. » więcej 2024-07-22, godz. 20:39 Tomasz Szczęsny pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców [ZDJĘCIA] Tomasz Szczęsny prowadzący klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie, koncertmistrz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców. » więcej
21222324252627