Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2023-11-11, godz. 21:31 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage W Toruniu rozpoczął się 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage. » więcej 2023-11-11, godz. 14:50 Szczecin owacyjnie przyjął "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera [ZDJĘCIA] Nieskończenie długie owacje na stojąco: wrażenie przejmującej muzyki wzmocnione wyjątkową oprawą świetlną - w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wybrzmiało 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa… » więcej 2023-11-10, godz. 15:09 "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii Szczecinie Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa Preisnera. » więcej 2023-11-09, godz. 19:46 Niezwykła wyobraźnia ukraińskiej malarki w Galerii "Zapach sztuki" [ZDJĘCIA] Anastasiya Markovych - ukraińska malarka, od ponad 20 lat mieszkająca i pracująca w Polsce, reprezentująca styl surrealistyczny pokazuje swoje prace w Galerii 'Zapach sztuki' w Szczecinie. » więcej 2023-11-09, godz. 10:51 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu-żołnierzu 'Niedźwiedź zwany Wojtkiem' - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera. » więcej 2023-11-08, godz. 18:53 Festiwal Czytania już niedługo w Szczecinie. Znamy jego gości Znamy program XI edycji Festiwalu Czytania 'Odkrywcy Wyobraźni'. Odbędzie się 24 - 26 listopada 2023 w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2023-11-08, godz. 10:56 Wystawa w Przełomach kończy 5-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA] 'Finał stulecia - depozyty pamięci' - to tytuł wystawy, która kończy ogólnopolskie, pięcioletnie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. » więcej 2023-11-06, godz. 20:44 Profesor Szymon Wyrzykowski nowym dyrygentem „Collegium Maiorum” Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów. » więcej 2023-11-06, godz. 12:13 Anita Lipnicka w Radiu Szczecin Naszą aktualną 'Płytą tygodnia' jest nowe wydawnictwo Anity Lipnickiej 'Śnienie' - z tej okazji gościliśmy artystkę w audycji 'Aktywna sobota'. » więcej 2023-11-04, godz. 17:33 Owacyjne przyjęcie Chóru im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji [ZDJĘCIA] Koncertuje od 1952 roku. Pod batutą Jana Szyrockiego - założyciela Chóru Politechniki Szczecińskiej zespół zdobył niepoliczalną liczbę nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach. » więcej
27282930313233