Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2023-02-25, godz. 21:39 "On the Adamant" laureatem Złotego Niedźwiedzia na 73. Berlinale Obraz 'On the Adamant' w reżyserii Nicolasa Philiberta otrzymał Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. » więcej 2023-02-25, godz. 14:00 Maestro Michał Nesterowicz owacyjnie przyjęty w Filharmonii. Solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA] Kompozycje Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Maurice’a Ravela, Georgesa Bizeta i Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2023-02-24, godz. 16:05 Filharmonia w Szczecinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Rok walki o wolność. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dedykuje dzisiejszy koncert bohaterskiemu narodowi ukraińskiemu. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michał Nesterowicz - jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich… » więcej 2023-02-24, godz. 13:39 Nowa piosenka Mai Laury [WIDEO] Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w Radiu Szczecin. » więcej 2023-02-22, godz. 23:50 Trochę lata w środku zimy... [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli Tropiki w Radiu Szczecin w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-02-22, godz. 07:56 Inauguracja gryfińskiego "Włóczykija" Rusza 17. edycja jednej z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. O godz. 18.30 rozpoczyna się Gryfiński Festiwal 'Włóczykij'. » więcej 2023-02-22, godz. 07:38 Grupo Gardel w Willi Lentza Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej… » więcej 2023-02-21, godz. 19:33 Za oknem zimno i mokro... A u nas? Tropiki! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli sporo ciepłych dźwięków. » więcej 2023-02-20, godz. 07:19 Można kupić książkę za... złotówkę! Można kupić książkę w dobrej cenie. Książnica Pomorska w Szczecinie już po raz kolejny organizuje akcję 'Książka za 1 zł' - tym razem z okazji ferii zimowych. » więcej 2023-02-19, godz. 15:52 Monika Brodka z „Sadzą” i „Osadzonymi” w Filharmonii [ZDJĘCIA] Należy do nielicznego grona polskich artystów, których uznanie wypłynęło daleko poza granice kraju. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej kolorowych ptaków polskiej współczesnej muzyki rozrywkowej. W Złotej Sali Filharmonii im… » więcej
45464748495051