Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy.
To ulubiony scenograf Zygmunta Huebnera i Adama Opatowicza. Sam o sobie wolał mówić "dekorator". Uroczyste nadanie sali jego imienia odbyło się po premierze "Komediantów". - mówi reżyser spektaklu Mikołaj Grabowski. - Komedianci to wątek oparty o osobiste doświadczenie aktora. Nie wiadomo, kiedy gra, a kiedy nie gra. Aktor to czarowny człowiek. Teatr jest przecież czymś niezwykłym. Może wywracać rzeczywistość do góry nogami i na tym właściwie polega jego rola. Jego niezwykłość. Dlatego się nim fascynujemy, bo w teatrze właściwie można zrobić wszystko - powiedział Grabowski.

Odnosząc się do samego Teatru Polskiego w Szczecinie Mikołaj Grabowski przyznał, że jest on obecnie jednym z najciekawszych w Polsce. - To jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce. Pięć scen, takie możliwości, wszystko nowe. Trzeba się dopracować. Wszyscy jeszcze uczą się tego teatru - dodał Grabowski.

Premierze "Komediantów" towarzyszyła archiwalna wystawa prezentująca aktorów Teatru Polskiego.
Uroczyste nadanie sali jego imienia odbyło się po premierze "Komediantów". Mówi reżyser spektaklu Mikołaj Grabowski.
Odnosząc się do samego Teatru Polskiego w Szczecinie Mikołaj Grabowski przyznał, że jest on obecnie jednym z najciekawszych w Polsce.

Zobacz także

2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar". » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów "O!Góry" im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej
72737475767778