Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Odnowione, gotyckie wnętrza Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie będą miejscem koncertów, w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium".
To wyjątkowa okazja wysłuchania utworów wybitnego stargardzianina, pedagoga, kompozytora, stargardzianina, autora utworów na chór mieszany z orkiestrą, laureata wielu nagród w konkursach kompozytorskich.

Formą prezentacji twórczości Marka Jasińskiego jest organizowany już od trzech lat festiwal. Monika Konopczyńska ze Stowarzyszenia „Camerata Stargard" zapewnia, że przez weekend czekają słuchaczy niezwykłe chwile z muzyką kompozytora.

- Dziś zaplanowany jest koncert naszych gości z Niemiec z Bawarii, znakomitego chóru. Będzie to koncert a capella, wyjątkowe wnętrze i wyjątkowa muzyka - mówi Konopczyńska.

Piątkowy koncert rozpocznie się o 20. W sobotę o tej samej porze słuchacze poznają natomiast możliwościami nowych organów Kolegiaty.

- Ponieważ jeden utwór - "Lux et Veritas", który jest również przesłaniem tegorocznego festiwalu "Światłość i prawda", został skomponowany przez Marka Jasińskiego właśnie na organy i chór mieszany - mówi Monika Konopczyńska.

Wielki finał zaplanowano w niedzielę, o godz. 15.00 z udziałem chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego im. profesora Jana Szyrockiego i orkiestry Camerata Stargard. Zwieńczeniem będzie natomiast poniedziałkowy koncert w szczecińskiej Filharmonii.

Festiwal Soni „Spatium" dofinansowano z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z tego też względu wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Relacja Marka Synowieckiego.

Zobacz także

2022-02-06, godz. 16:28 "Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA] To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. 'Świecie dziwny / Coming Together'. » więcej 2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - 'Kraina uśmiechu' Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również 'Kraina uśmiechu'. » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia 'Wyrka. Utracony wołyński raj' - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej 2022-01-27, godz. 18:33 "Seeing Is (Not) Believing" w Muzeum Narodowym 'Seeing Is (Not) Believing' to tytuł wystawy autorstwa Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, którą od soboty obejrzeć będzie można w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1. Powstała we współpracy z Kunsthalle… » więcej
81828384858687