Zdobywca wielu prestiżowych nagród na świecie. W Polsce m.in. pięciu Fryderyków. W ciągu 11 lat istnienia stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki współczesnej. Sekstet wokalny proMODERN zainaugurował w piątek rezydenturę artystyczną w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Starannie dobieramy repertuar w oparciu o rzadko wykonywane najbardziej wymagające dzieła twórców naszych czasów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Zygmunta Krauze, Luciano Berio, czy Karlheinza Stockhausena – powiedział Piotr Pieron (bas) z zespołu proMODERN.
- Cieszymy się, że idea powstania proMODERN tak dobrze zarezonowała w środowisku muzycznym, bo faktycznie kompozytorzy lubią pisać takie dzieła, więc my z chęcią taką lukę wypełniamy będąc zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej i mamy takie ambicje, by najciekawszą muzykę pokazywać jak najlepiej – uzupełnił Piotr Pieron.
W piątek grupa przejmująco wykonała utwory Claudio Monteverdiego, Tadeusza Kasserna, Andrzeja Karałowa i Arvo Pärta. Tego ostatniego twórcy, ze szczecińskimi symfonikami pod batutą Macieja Tworka.
- To jest wspaniała idea, że Filharmonia w Szczecinie w tak oryginalny sposób potraktowała rezydenturę – proMODERN jest strzałem w dziesiątkę. Także cieszę się, że ten koncert inauguracyjny miałem przyjemność i szczęście poprowadzić z tym niezwykłym „Stabat Mater” Arvo Pärta – podsumował Michał Tworek.
Kolejny koncert w Filharmonii z udziałem proMODERN odbędzie się 3 grudnia 2023 roku.
Skład proMODERN
Marta Czarkowska – sopran
Katarzyna Bienias – sopran
Anna Krawczuk – mezzosopran
Aleksander Rewiński – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas
Zobacz także
2022-06-09, godz. 15:17
Margaret gościem Radia Szczecin
Dzień przed wydaniem nowego singla Margaret opowiadała nam o planach na kolejny album, projektowaniu ubrań, czy podróżach.
» więcej
2022-06-07, godz. 16:33
"Dziewczęta z tamtych lat". Nowa wystawa w CDP [ZDJĘCIA]
48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, które podczas II wojny światowej pełniły role m.in sanitariuszek, łączniczek i kurierek można oglądać od wtorku w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
» więcej
2022-06-07, godz. 07:32
41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"
67 filmów - w tym 11 pełnometrażowych debiutów fabularnych - do tego spotkania z filmowcami, wystawy, koncerty i rozmowy "szczerość za szczerość" - trwa 41. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
» więcej
2022-06-06, godz. 20:14
Opera na Zamku z nominacjami w prestiżowym konkursie
Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała aż 8 nominacji w prestiżowym konkursie XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.
» więcej
2022-06-06, godz. 09:41
Ukraińska literatura w Kanie
"W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury" - to tytuł spotkania, które odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Kana w Szczecinie.
» więcej
2022-06-05, godz. 10:12
Jedna z najbardziej znanych historii w wersji baletowej [ZDJĘCIA]
Filozoficzna baśń "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z najbardziej znanych historii na świecie. Opera na Zamku w Szczecinie na zakończenie sezonu przygotowała wersję baletową opowieści.
» więcej
2022-06-02, godz. 15:23
Uzdolniona muzycznie młodzież wystąpiła w studiu koncertowym Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Młodzi artyści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie wystąpili w studiu S-1 Radia Szczecin. Koncert odbył się w ramach niedzielnej audycji "Muzyczni odkrywcy".
» więcej
2022-05-25, godz. 23:49
Ten Skajdog jest całkiem Lajf... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bo to był kolejny koncert w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-05-24, godz. 19:24
Kolejny minikoncert w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli majowa odsłona naszego cyklu [3x1].
» więcej
2022-05-24, godz. 14:23
198 lat szczecińskiej biblioteki spisane [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najstarsza szczecińska biblioteka znajduje się w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jest historię przedstawiła w książce Janina Kosman.
» więcej