Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Krzysztof Wierciński – pianista przyjmuje gorące brawa publiczności w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia NOSPR w Katowicach. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista przyjmuje gorące brawa publiczności w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia NOSPR w Katowicach. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Do konkursu zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu. Po rygorystycznych przesłuchaniach jury wybrało ponad setkę utalentowanych muzyków reprezentujących 24 kraje.
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.

W gronie Polaków najwyższe, bo drugie miejsce w kategorii Fortepian, międzynarodowe jury pod przewodnictwem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało 20-letniemu Krzysztofowi Wiercińskiemu – studentowi Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

- Jestem przeszczęśliwy z rezultatu. Myślę, że powinienem się czuć z siebie zadowolony, mogę nawet rzec, że jestem z siebie dumny, bo sam wiem ile pracy włożyłem, żeby być w tym miejscu, żeby osiągnąć to, co osiągnąłem w ostatnich dniach, tygodniach. Bardzo się starałem w ostatnich miesiącach. Na konkursie nie myślę o tym, że ktoś mnie ocenia, bo moje nastawienie zawsze jest takie, żeby myśleć o muzyce, żeby myśleć o utworach, które wykonuję, żeby pokazać, że staram się być pozytywny i żeby po prostu być sobą i być w tym przede wszystkim szczery i autentyczny – powiedział Krzysztof Wierciński.

W pierwszym etapie grałem trzy etiudy – Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Karola Szymanowskiego. Dodatkowo Balladę Chopina oraz dwa Mazurki Szymanowskiego op. 50 nr 10 i 11 – dodał pianista.

- W drugim etapie wykonywałem Sonatę op. 26 Ludwiga van Beethovena, twórczość Karola Szymanowskiego – była to Szeherezada z cyklu Maski op. 34 nr 1 oraz Wariacje b-moll op. 3. I tym repertuarem z drugiego etapu udało mi się dostać do finału, gdzie już wykonywałem 4. Symfonię Koncertującą op. 60 – podsumował Krzysztof Wierciński.

Dzieło to artysta brawurowo wykonał ze słynną Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.

Spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim z 13 maja 2022 roku TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej
24252627282930