Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Paweł Maślanka – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyjął Złoty Medal Gloria Artis z rąk Zbigniewa Boguckiego – Wojewody Zachodniopomorskiego. Fot. Marcin Zaborowski [Filharmonia w Szczecinie]
Paweł Maślanka – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyjął Złoty Medal Gloria Artis z rąk Zbigniewa Boguckiego – Wojewody Zachodniopomorskiego. Fot. Marcin Zaborowski [Filharmonia w Szczecinie]
Najwyższe odznaczenie państwowe za zasługi w dziedzinie kultury. Złoty Medal Gloria Artis przyznał Orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Ceremonia przekazania prestiżowego wyróżnienia odbyła się w trakcie wczorajszego koncertu inaugurującego jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024. To sezon świętujący 75-lecie Orkiestry oraz 70-lecie Filharmonii w Szczecinie.

Medal wręczył koncertmistrzowi Orkiestry Pawłowi Maślance, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- To jest podkreślenie znaczenia tego, co robią Filharmonicy już od 75-lat. To najdłużej grająca orkiestra na ziemiach zachodnich. To pokazuje, że Szczecin ma swoje polskie korzenie po 1945 roku. Wpatrując się w naszych Filharmoników, my także powinniśmy grać w jednej orkiestrze. Myślę, że to będzie piękne brzmienie i wtedy będziemy na prawdę fantastyczni – powiedział Zbigniew Bogucki.

Jestem dumna, że symfonicy otrzymali dziś tak zaszczytną nagrodę – powiedziała Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii.

- Złota Gloria Artis – to jest najwyższe wyróżnienie dla artystów, więc Orkiestra Filharmonii w Szczecinie sięgnęła szczytów i rozpoczyna kolejny moment w życiu nie tylko instytucji, ale przede wszystkim miasta – stwierdziła Dorota Serwa.

Uroczysty wieczór, na który złożyły się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Maurice’a Ravela i Ryszarda Straussa prowadził zza pulpitu dyrygenckiego Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
78910111213