Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Paweł Maślanka – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyjął Złoty Medal Gloria Artis z rąk Zbigniewa Boguckiego – Wojewody Zachodniopomorskiego. Fot. Marcin Zaborowski [Filharmonia w Szczecinie]
Paweł Maślanka – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyjął Złoty Medal Gloria Artis z rąk Zbigniewa Boguckiego – Wojewody Zachodniopomorskiego. Fot. Marcin Zaborowski [Filharmonia w Szczecinie]
Najwyższe odznaczenie państwowe za zasługi w dziedzinie kultury. Złoty Medal Gloria Artis przyznał Orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Ceremonia przekazania prestiżowego wyróżnienia odbyła się w trakcie wczorajszego koncertu inaugurującego jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024. To sezon świętujący 75-lecie Orkiestry oraz 70-lecie Filharmonii w Szczecinie.

Medal wręczył koncertmistrzowi Orkiestry Pawłowi Maślance, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- To jest podkreślenie znaczenia tego, co robią Filharmonicy już od 75-lat. To najdłużej grająca orkiestra na ziemiach zachodnich. To pokazuje, że Szczecin ma swoje polskie korzenie po 1945 roku. Wpatrując się w naszych Filharmoników, my także powinniśmy grać w jednej orkiestrze. Myślę, że to będzie piękne brzmienie i wtedy będziemy na prawdę fantastyczni – powiedział Zbigniew Bogucki.

Jestem dumna, że symfonicy otrzymali dziś tak zaszczytną nagrodę – powiedziała Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii.

- Złota Gloria Artis – to jest najwyższe wyróżnienie dla artystów, więc Orkiestra Filharmonii w Szczecinie sięgnęła szczytów i rozpoczyna kolejny moment w życiu nie tylko instytucji, ale przede wszystkim miasta – stwierdziła Dorota Serwa.

Uroczysty wieczór, na który złożyły się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Maurice’a Ravela i Ryszarda Straussa prowadził zza pulpitu dyrygenckiego Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany 'Ostatnie Tango z Herbertem'. » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej 2023-07-08, godz. 20:13 Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA] Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger. » więcej
34353637383940