Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Boreyko dyryguje Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Fot. Sebastina Wołosz
Andrzej Boreyko dyryguje Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Fot. Sebastina Wołosz
Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny.
Zespół odbył ponad 150 tournées na pięciu kontynentach. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrała wczoraj najsłynniejsza polska orkiestra symfoniczna na świecie – Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

- W ostatnich latach dwukrotnie dyrygowałem Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie z ogromną przyjemnością. W waszej wspaniałej Złotej Sali z ok. 100-osobową Orkiestrą Filharmonii Narodowej przedstawiłem teraz Symfonię nr 2 Wigilijną Krzysztofa Pendereckiego i Symfonię nr 2 D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa – jedną z najpiękniejszych muzyk świata – powiedział Andrzej Boreyko – główny dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.

- Jedna z nich jest przepełniona bólem i smutkiem, a druga przepełniona jest szczęściem, radością i słońcem. Właśnie chciałem w taki sposób pokazać, że nasze życie zawsze składa się z tych yin i yang, z dobra i zła, ze słońca dnia i nocy, światła i ciemności. Poprzez te dwa utwory chciałem przedstawić blisko siebie te dwa światy po to, żeby na końcu publiczność jednak mogła zabrać ze sobą to słońce z Brahmsa – stwierdził Andrzej Boreyko.

Orkiestra Filharmonii Narodowej zakończyła szczeciński koncert brawurowo wykonanymi na bis Trzema tańcamiHenryka Mikołaja Góreckiego.

Rozmowa z Maestro Andrzejem Boreyko TUTAJ.
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Zobacz także

2024-09-20, godz. 11:13 Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek… » więcej 2024-09-20, godz. 09:28 "To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną" „Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2024-09-19, godz. 13:52 Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. » więcej 2024-09-17, godz. 15:58 Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego. » więcej 2024-09-17, godz. 14:32 W Szczecinie można spotkać... muzyków na rowerach [WIDEO, ZDJĘCIA] Będą w centrum Szczecina i na Stołczynie. Będą jeździć rowerami i... grać na skrzypcach oraz wiolonczeli. To akcja "Tour The Musica" muzyków Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2024-09-14, godz. 15:24 Letni Festiwal Wędrowny dotarł do finału Koncertem finałowym zakończy się w sobotę w Szczecinie XV Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". » więcej 2024-09-13, godz. 12:54 Rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium" Ponad stu wykonawców i dwa prawykonania kompozycji. Dziś w Stargardzie rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium". » więcej 2024-09-12, godz. 18:05 Spektakl o Poli Negri dziś przedpremierowo w Teatrze Polskim Opowieść o jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri - od dziś na scenie Teatru Polskiego. » więcej 2024-09-12, godz. 14:23 "Szczecinianie" zapraszają na doroczny koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie" jak co roku zaprasza na początek sezonu na Koncert Galowy. Widowisko nosi tytuł "W podróży do źródeł". » więcej 2024-09-10, godz. 13:07 W Wilnie zamknięto Muzeum Adama Mickiewicza Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim zostało zamknięte. Powodem jest remont. Miejsce, w którym polski wieszcz mieszkał i pisał poemat "Grażyna" jest w złym stanie technicznym. » więcej
14151617181920