Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów.
Nowym dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu został prof. Szymon Wyrzykowski – główny dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Zespół powstał jako alternatywa dla osób w starszym wieku, które śpiewały wcześniej w macierzystym Chórze Politechniki Szczecińskiej – powiedział prof. Szymon Wyrzykowski.
- „Collegium Maiorum” zgłosiło się do mnie z prośbą o poprowadzenie zespołu jako dyrygent i dyrektor artystyczny. Tę propozycję chętnie przyjąłem mając w pamięci prof. Szyrockiego, który te dwa zespoły prowadził przez szereg lat równolegle i wynikało z tego bardzo dużo artystycznych korzyści. I właśnie o tych korzyściach tutaj myślę, o wspólnych projektach, o wielkich dziełach, które możemy razem wykonać z CHAPS-em – uzupełnił profesor.
To dla mnie kolejne wyzwanie, tym bardziej, że prof. Szyrocki był moim Mistrzem – dodał dyrygent.
- Daję sobie pierwsze miesiące na wyczucie zespołu, określenie jego potencjału, ilości pracy, którą musimy razem włożyć, żeby rzeczywiście muzyka zaczęła płynąć, a potem będziemy myśleć, czy zespół powinien bardziej zanurzyć się w muzyce cerkiewnej, czy może zamawiać nowe utwory, czy łącząc się z CHAPS-em wykonywać utwory polichóralne? Możliwości jest bardzo dużo. Teraz kwestia tylko tego, żeby znaleźć te najlepsze – podsumował prof. Szymon Wyrzykowski.
„Collegium Maiorum” jest jednym z czterech zespołów wokalnych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Więcej o pracy prof. Szymona Wyrzykowskiego z „Collegium Maiorum” w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej