Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
"Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera.
Film opowiada o jednym z najbardziej znanych żołnierzy Armii Andersa - niedźwiedziu, przygarniętym przez Polaków w Iranie.

- Dla mnie to historia o uchodźcach. Wojtek był członkiem polskiej armii, towarzyszył ludziom ze wschodu kraju. Po wojnie czuli oni, że nie mogą wrócić. Tak jak oni miś stał się więc uchodźcą - podkreśla reżyser, Iain Gardner.

Wojtek pomagał nosić amunicję. Przydał się między innymi podczas bitwy pod Monte Cassino. Uwielbiał jeździć w szoferce wojskowej furgonetki. W wolnych chwilach zajadał się jabłkami, ale nie gardził też piwem. Przeszedł z Armią Andersa szlak z Iranu, przez Syrię, Włochy aż po Zjednoczone Królestwo. Resztę życia spędził w edynburskim ZOO. A teraz został bohaterem filmu.

- Nasi przyjaciele w Warszawie pracują nad polskim dubbingiem. Polska premiera telewizyjna odbędzie się w maju - podkreśla Iain Harvey, producent.

- Myślimy często o niedźwiedziach jako dzikich, brutalnych bestiach. Ale któż na tej planecie jest bardziej brutalny niż ludzie? Wyobrażamy sobie niedźwiedzia z wyszczerzonymi kłami i pazurami. A to on jest w tej historii najłagodniejszą postacią! Znam tylko kilka opowieści o tym, że parę osób trochę za mocno przytulił - mówi reżyser Iain Gardner.

Animacja zostanie pokazana na festiwalu animacji w Yorku, potem w Manchesterze.

Zobacz także

2024-10-04, godz. 16:06 Najlepsi młodzi artyści Akademii Sztuki z nagrodami Młodzi artyści Akademii Sztuki wyróżnieni przez marszałka województwa zachodniopomorskiego. Czwórka studentów otrzymała nagrody finansowe za najlepsze prace dyplomowe. » więcej 2024-10-04, godz. 12:38 Filharmonią zawładnął Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] Cztery wernisaże oferujące zróżnicowane spojrzenie na sztukę współczesną, technologię i emocje. Ponadto - iluminacje świetlne oraz tłumy widzów; w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowano… » więcej 2024-10-03, godz. 07:40 Rozpoczyna się 7. Festiwal Music.Design.Form [ZDJĘCIA] Koncerty, debaty, wystawy i dyskusje - najnowsze trendy w sztuce współczesnej, muzyce, designie i technologiach. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM. » więcej 2024-09-30, godz. 14:09 Kino Pionier gotowe do ponownego otwarcia [WIDEO, ZDJĘCIA] Wszystko jest już gotowe - zapewniają nowe władze szczecińskiego kina Pionier 1907. » więcej 2024-09-29, godz. 15:12 Retro spotkanie z twórczością Sophie Auguste Tilebein [ZDJĘCIA] To spotkanie poświęcone szczeciniankom, które kształtowały dawny Szczecin. » więcej 2024-09-29, godz. 12:10 "Mistrz i Morze" w Posejdonie. "Stoję przy tych pracach i czuję, że jestem na plaży" W sztuce współczesnej morze wciąż stanowi punkt wyjścia dla tradycyjnego pejzażu - mówi Jolanta Szczepańska-Andrzejewska z Galerii Sztuki Współczesnej ArtGalle w Szczecinie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:40 Zmarła wybitna aktorka filmowa i teatralna Maggie Smith Nie żyje Maggie Smith. Wybitna brytyjska aktorka filmowa i teatralna, dwukrotna laureatka Oscara. Zmarła w wieku 89 lat. » więcej 2024-09-27, godz. 14:45 Konrad Wojtyła nowym dyrektorem DK w Gryficach Zmiany na stanowisku dyrektora Domu Kultury w Gryficach - po 42 latach na emeryturę odchodzi Róża Szuster. Zastąpi ją dziennikarz i krytyk literacki Konrad Wojtyła. » więcej 2024-09-27, godz. 13:40 Repertuar Pioniera na nowe otwarcie "Simona Kossak", "Minghun" i "Dziewczyna z igłą" - to jedne z pierwszych filmów, jakie będzie można zobaczyć podczas nowego otwarcia szczecińskiego kina Pionier. » więcej 2024-09-27, godz. 11:55 "Stańczyk" Jana Matejki na okładce płyty Lady Gagi Słynny obraz "Stańczyk" Jana Matejki znalazł się na okładce najnowszej płyty Lady Gagi. » więcej
11121314151617