Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera.
Jeden z najsłynniejszych – obok Wojciecha Kilara – polskich twórców muzyki filmowej planował w latach 90. ubiegłego wieku realizację wielkiego widowiska sięgającego do korzeni tragedii antycznej. Krzysztof Kieślowski miał je reżyserować, a Krzysztof Piesiewicz pisać scenariusz. Premiera miała odbyć się w Atenach, na Akropolu – powiedział Paweł Kotla – dyrygent dzisiejszego koncertu.
- Niestety, Krzysztof Kieślowski, znany na całym świecie reżyser, zmarł podczas przygotowań do tego projektu. Zbigniew Preisner postanowił z tego zrobić takie dwuczęściowe requiem ku pamięci niezwykłego przyjaciela, wielkiego artysty. Wielokrotnie dyrygowałem requiem różnych kompozytorów, chociażby Gabriela Fauré czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, natomiast ten utwór ma wyjątkowe znaczenie dlatego, że widać jak bardzo jest osobisty. Ma przejmujący przekaz, który potrafi na prawdę wprowadzić nas w innym wymiar – uzupełnił artysta.
To dla wszystkich muzyków ogromne wyzwanie – dodał dyrygent.
- Koncert wykona niezwykły zespół, bo symfoniczny Filharmonii w Szczecinie i chór Politechniki Morskiej – jeden z absolutnie najlepszych chórów w Polsce. Do tego Joanna Freszel – główny sopran prowadzący, która przywiozła ze sobą doskonałą grupę solistów śpiewaków – młodych studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którzy gwarantują bardzo interesujący odbiór tego utworu – podsumował Paweł Kotla.
Koncert uświetni swoją obecnością Zbigniew Preisner. Początek wieczoru o godzinie 19.
Program
Zbigniew Preisner – Requiem dla mojego przyjaciela
Wykonawcy
• Joanna Freszel – sopran
• Mariola Siepak – sopran
• Daniel Domarecki – tenor
• Łukasz Dulewicz – kontratenor
• Maciej Cetnarski – bas
• Chór Politechniki Morskiej, Sylwia Fabiańczyk-Makuch – przygotowanie chóru
• Joanna Freszel – sopran
• Mariola Siepak – sopran
• Daniel Domarecki – tenor
• Łukasz Dulewicz – kontratenor
• Maciej Cetnarski – bas
• Chór Politechniki Morskiej, Sylwia Fabiańczyk-Makuch – przygotowanie chóru
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Paweł Kotla – dyrygent
• Paweł Kotla – dyrygent
Zobacz także
2023-10-27, godz. 14:36
Moje serce zostało we Lwowie
To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
» więcej
2023-10-27, godz. 08:50
SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich…
» więcej
2023-10-26, godz. 00:00
Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami.
» więcej
2023-10-24, godz. 20:16
Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO]
I to już w najbliższą środę.
» więcej
2023-10-21, godz. 16:04
Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni
W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona.
» więcej
2023-10-19, godz. 08:35
Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music…
» więcej
2023-10-18, godz. 12:01
Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi
To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés.
» więcej
2023-10-15, godz. 10:52
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur".
» więcej
2023-10-14, godz. 18:17
Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim
Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu.
» więcej
2023-10-14, godz. 14:45
Maestro Andrzej Boreyko z Orkiestrą Filharmonii Narodowej owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny.
» więcej