Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Ewa Filipowicz-Kosińska – mezzosopranistka (w środku zdjęcia) i Laura Kluwak-Sobolewska – pianistka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ewa Filipowicz-Kosińska – mezzosopranistka (w środku zdjęcia) i Laura Kluwak-Sobolewska – pianistka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwany „Schubertem Północy” położył podwaliny dla rozwoju muzycznego Szczecina XIX wieku. Wczoraj w Willi Lentza zabrzmiały pieśni Carla Loewego w 227. rocznicę urodzin kompozytora.
Jego twórczość jest mi szczególnie bliska, ponieważ od kilku lat organizuję w Akademii Sztuki w Szczecinie Międzynarodowy Konkurs Wokalny imienia Carla Leowego. Z tym większą przyjemnością śpiewałam wczoraj jego pieśni w tłumaczeniu Andrzeja Dołęgowskiego – powiedziała prof. Ewa Filipowicz-Kosińska, mezzosopranistka.

- Gdy usłyszałam jedną z cyklu pieśni „Frauenliebe” op. 60, to się zainteresowałam tym cyklem, ponieważ muzyka była pisana do tego samego cyklu, który wcześniej śpiewałam, czyli Roberta Schumanna „Frauenliebe und Leben”, ale on wykorzystał tylko 8 pieśni, a Carl Loewe również napisał do tych samych tekstów 9 pieśni, więc postanowiłam przygotować te pieśni. Także to były bardzo piękne urodziny Carla Loewego. Ja myślę, że był z nami i był bardzo szczęśliwy ze swoich już 227. urodzin – podsumowała profesor.

Carl Loewe (1796-1869) skomponował pieśni do wierszy niemieckiego poety Adelberta von Chamissa. Koncert był swoistym oddaniem hołdu kompozytorowi, którego serce (zgodnie z testamentem twórcy), spoczęło pod organami w szczecińskiej katedrze pw. św. Jakuba Apostoła. Loewe grał na nich przez 46 lat.

Prof. Ewie Filipowicz-Kosińskiej towarzyszyła przy fortepianie prof. Laura Kluwak-Sobolewska z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Doskonały wieczór przygotowany z Akademią Sztuki w Szczecinie prowadził Piotr Kusiewicz.

Pieśni Carla Loewego zabrzmią także w sobotę, 25 listopada 2023 roku o godzinie 17 w Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach przy Promenadzie Gwiazd 1. Poza Ewą Filipowicz-Kosińską, Laurą Kluwak-Sobolewską i Piotrem Kusiewiczem wystąpią w innym repertuarze studentki Akademii Sztuki z klasy prof. Ewy Filipowicz-Kosińskiej: Natalia Fałek, Iryna Naumenko i Elżbieta Surmacz.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-29, godz. 15:10 Inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś, 29 czerwca 2024 rozpoczyna się 17. edycja wydarzenia. » więcej 2024-06-29, godz. 13:54 Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA] Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. » więcej 2024-06-28, godz. 20:11 Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO] Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane. » więcej 2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej
25262728293031