Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bartłomiej Nizioł – skrzypek (od lewej), Piotr Sałajczyk – pianista i Krzysztof Grzybowski – klarnecista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Bartłomiej Nizioł – skrzypek (od lewej), Piotr Sałajczyk – pianista i Krzysztof Grzybowski – klarnecista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Bartłomiej Nizioł – fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk – świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski – jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj, 8 grudnia 2023 roku w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Artyści brawurowo wykonali mało znany i bardzo trudny Koncert potrójny na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego. - To wybitny muzyk, którego kompozytorskie dokonania przyćmiła wielka kariera dyrygencka – powiedział Norbert Twórczyński prowadzący również szczecińskich symfoników.

- Dzieło złożone, wielopłaszczyznowe, zróżnicowane. To muzyka czerpiąca pełnymi garściami z awangardy, więc z całą pewnością jest to utwór efektowny i tyleż samo wymagający – uzupełnił Twórczyński.

Prowadzić ten wieczór w setną rocznicę urodzin Mistrza Skrowaczewskiego na dodatek z tak doskonałymi solistami, to było dla mnie ogromne wyróżnienie – dodał dyrygent.

- Muszę zdobyć się trochę na takie prywatne wyznanie ponieważ jestem szczecinianinem. I jeszcze kiedy byłem w szkole muzycznej, to Pan Bartłomiej Nizioł już był swego rodzaju legendą w naszym mieście, więc to, że mogłem dziś stanąć z nim na tej scenie, to jest spełnienie moich młodzieńczych marzeń. A oprócz tego, że był tam Bartłomiej Nizioł – klasa sama w sobie, to mieliśmy też znakomitych solistów. Także, to że mogli się spotkać w jednym dziele z naszą orkiestrą i ze mną, poczytuję sobie za wielkie szczęście – podsumował Norbert Twórczyński.

Podczas wieczoru zabrzmiały również rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów XX wieku Romana Palestra i Henryka Warsa.

Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej
27282930313233