Bartłomiej Nizioł – fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk – świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski – jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj, 8 grudnia 2023 roku w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Artyści brawurowo wykonali mało znany i bardzo trudny Koncert potrójny na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego. - To wybitny muzyk, którego kompozytorskie dokonania przyćmiła wielka kariera dyrygencka – powiedział Norbert Twórczyński prowadzący również szczecińskich symfoników.
- Dzieło złożone, wielopłaszczyznowe, zróżnicowane. To muzyka czerpiąca pełnymi garściami z awangardy, więc z całą pewnością jest to utwór efektowny i tyleż samo wymagający – uzupełnił Twórczyński.
Prowadzić ten wieczór w setną rocznicę urodzin Mistrza Skrowaczewskiego na dodatek z tak doskonałymi solistami, to było dla mnie ogromne wyróżnienie – dodał dyrygent.
- Muszę zdobyć się trochę na takie prywatne wyznanie ponieważ jestem szczecinianinem. I jeszcze kiedy byłem w szkole muzycznej, to Pan Bartłomiej Nizioł już był swego rodzaju legendą w naszym mieście, więc to, że mogłem dziś stanąć z nim na tej scenie, to jest spełnienie moich młodzieńczych marzeń. A oprócz tego, że był tam Bartłomiej Nizioł – klasa sama w sobie, to mieliśmy też znakomitych solistów. Także, to że mogli się spotkać w jednym dziele z naszą orkiestrą i ze mną, poczytuję sobie za wielkie szczęście – podsumował Norbert Twórczyński.
Podczas wieczoru zabrzmiały również rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów XX wieku Romana Palestra i Henryka Warsa.
Zobacz także
2023-06-17, godz. 18:40
"Drakula", "Gwiezdne Wojny" i "Ogniem i mieczem". Arcydzieła muzyki filmowej na Sacrum non Profanum
Arcydzieła Muzyki Filmowej zabrzmią w sobotę o godzinie 19 na finale Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Sacrum Non Profanum.
» więcej
2023-06-17, godz. 18:13
Gospodarka morska Szczecina na wystawie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów
Projekty statków, dzienniki okrętowe, bogata ikonografia z pokładów największych szczecińskich jednostek - to wszystko można zobaczyć na wystawie zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Szczecinie.
» więcej
2023-06-16, godz. 10:56
Inauguracja organów w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach [WIDEO, ZDJĘCIA]
899. rocznica chrztu Pyrzyczan i 54. poświęcenia kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzycach. W Świątyni zabrzmiały nowe potężne organy. Aktu poświęcenia instrumentu dokonał arcybiskup Andrzej Dzięga.
» więcej
2023-06-12, godz. 07:38
Koncert jubileuszowy Chóru Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego
W króciutkich spodenkach śpiewali przed Maestro Janem w Chórze Chłopięcym „Słowiki”. Później w słynnym Zespole Politechniki Szczecińskiej - CHAPS. Dziś świętują 15. urodziny Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrocki…
» więcej
2023-06-11, godz. 09:16
Muzyczny hołd na Cmentarzu Centralnym "Tym, którzy nie powrócili z morza"
Widowiskiem "Tym, którzy nie powrócili z morza…" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Opera na Zamku oddała hołd wszystkim, których morze zabrało "na wieczną wachtę".
» więcej
2023-06-10, godz. 11:07
Tym, którzy nie powrócili z morza...
Opera na Zamku niezmiennie w drugą sobotę czerwca organizuje występ "Tym, którzy nie powrócili z morza...".
» więcej
2023-06-09, godz. 09:07
To będzie zabawa w duchu XVIII wieku
To będzie zabawa w duchu XVIII wieku. Barokowo-Rokokowy Piknik odbędzie się na szczecińskiej Różance.
» więcej
2023-06-08, godz. 12:33
Koncert w hołdzie Barnimowi Grünebergowi | Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 [ZDJĘCIA]
Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023. Utwory różnych epok zabrzmiały w środę w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie w 195. rocznicę urodzin Barnima Grüneberga.
» więcej
2023-06-08, godz. 10:43
Ratujmy zabytkowe organy Grünebergów. Sympozjum w Radiu Szczecin | Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 [WIDEO, ZDJĘCIA]
Eksportowane były w świat na przełomie XIX i XX wieku, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklenburgii i Rosji. Budowano je w fabryce w Szczecinie-Zdrojach. Sympozjum pt. „Grünebergowie - spuścizna rodu słynnych organmistrzów…
» więcej
2023-06-07, godz. 10:22
Sympozjum w Radiu Szczecin zainauguruje Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 [ZDJĘCIA]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie - spuścizna…
» więcej