Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu.
Szczecińscy artyści uczcili wczoraj 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Uczestnicy muzycznej podróży śladami Grünebergów dotarli 10 grudnia 2023 roku do Menkin. W kościele tej przygranicznej miejscowości zachowane są organy opus 740, które wybudowano w roku 1917 w fabryce słynnych organmistrzów. - Ten instrument doskonale wpasowuje się do świątyni – powiedział organista Damian Grabowski.

- Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, co pozwala temu niedużemu instrumentowi zastosować taką technikę, że pewne głosy przenosimy oktawę wyżej i one brzmią dwa razy mocniej, dwa razy głośniej o zaskakująco bardzo fajnej barwie, ale także i niespodziewanie dużej mocy – uzupełnił muzyk.

Z organistą wystąpił Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika.

- Jestem zszokowany brzmieniem organów. Nikt nie przypuszczał, że w tak małym kościółku, w takiej malutkiej miejscowości można znaleźć takie cudo. Chór przy tym zabrzmiał równie pięknie, więc wszyscy mieli ucztę dla duszy i dla ciała. Wyszli po koncercie bardzo zadowoleni – podsumował dyrygent.

Celem przedsięwzięcia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów na przełomie XIX i XX wieku. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-02-29, godz. 15:21 Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen… » więcej 2024-02-29, godz. 07:53 Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku. » więcej 2024-02-29, godz. 07:23 Kto w kolejce do Oscara? Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca. » więcej 2024-02-28, godz. 23:50 Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1]. » więcej 2024-02-27, godz. 18:00 Dżamanizm w Radiu Szczecin... [ZDJĘCIA, WIDEO] To w ramach kolejnego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-02-26, godz. 16:51 Protest aktorów Teatru Współczesnego: "Teatr to nie firma" Aktorzy Teatru Współczesnego walczą o lepszy byt dla siebie i teatru. » więcej 2024-02-26, godz. 14:27 Fryderyki 2024: artyści z naszego regionu reagują na nominacje Łona, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik, Marek Pędziwiatr i Lesław Matecki mają szanse na statuetki w kategoriach muzyki rozrywkowej. » więcej
34353637383940