Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Wojciech Ochrymiuk, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Chopinowski dramatyzm i melancholia, czyli Andrzej Wierciński w Szczecinie. Jego piątkowy występ, 15 grudnia 2023 roku, zainauguruje nowy cykl koncertów w Willi Lentza.
W ramach dwuletniego projektu zabrzmią wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Andrzej Wierciński do koncertu przygotowuje się w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA.

- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin.

- Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Mazurki z opusu 59, które są symbolem polskości i muzyki Fryderyka Chopina – odparł Wierciński.

Andrzej Wierciński mimo młodego wieku należy do grona najbardziej cenionych pianistów w Polsce i na świecie. Jest zdobywcą wielu pierwszych nagród oraz Grand Prix na prestiżowych konkursach w kraju i poza jego granicami.

W materiale audio i wideo muzyk gra fragment Andante Spianato (i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22) Fryderyka Chopina.
- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin. - Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-14, godz. 14:25 Music West Fest z muzyką zagląda w różne miejsca Dobra wiadomość dla miłośników pozytywnych dźwięków. Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. » więcej 2024-06-14, godz. 11:03 "Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej" Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie. » więcej 2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej
28293031323334