„Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena.
Artysta rozpoczynał karierę na I Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku w Szczecinie. Wczoraj, w przededniu 20. rocznicy śmierci muzyka, jego przeboje zabrzmiały w Domu Kultury „13 Muz”.
Tytuł koncertu „Czas jak rzeka” zaczerpnąłem z piosenki Czesława Niemena – powiedział pomysłodawca wieczoru, szczeciński wokalista i kompozytor, finalista The Voice Senior, Andrzej Szpak.
- Od piętnastego roku życia, kiedy usłyszałem po raz pierwszy piosenkę Czesława Niemena, zakochałem się w jego twórczości. Z biegiem lat śpiewałem, poszerzałem repertuar, kupowałem wszystkie płyty i nagrania, jakie on wydał no i do dzisiaj, mimo, że mija już czterdzieści kilka lat jestem zauroczony jego twórczością i końca nie widać – uzupełnił Szpak.
Podczas koncertu w hołdzie Niemenowi wiele jego znanych utworów wykonał Piotr Kuźniak – wokalista zespołu „Trubadurzy”, długoletni przyjaciel Czesława.
- Jako człowiek, który uczył się śpiewać u prof. Stefana Stuligrosza, jak usłyszałem Czesława, to byłem w ogóle zdziwiony, że można tak operować głosem. Coś nieprawdopodobnego. No i tak się jakoś z Czesławem zakolegowaliśmy podczas Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku, dlatego uwielbiam Szczecin, tym bardziej, że w Szczecinie bardzo dobrze czuł się też Czesław Niemen – stwierdził Piotr Kuźniak.
W gorąco oklaskiwanym wydarzeniu zakończonym trzema bisami, piosenkami z repertuaru Niemena: „Wiem, że nie wrócisz”, „Dobranoc” i „Wspomnienie”, śpiewała również szczecińska wokalistka Natalia Wiśniewska.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Zobacz także
2020-11-27, godz. 16:45
Premiera pieśni księcia Wisława
Najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w nowej, współczesnej odsłonie zabrzmią w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2020-11-27, godz. 07:04
Opisali rodzinne historie. Archiwum wydało im książkę
Opisywali historie związane z ich rodzinami, a dziś mogą swoje opowiadania przeczytać. Archiwum Państwowe w Szczecinie wydało prace laureatów konkursu "Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię".
» więcej
2020-11-26, godz. 13:38
Koncert finałowy Festiwalu Garaże z transmisją wideo Radia Szczecin
Festiwalowe emocje, a na scenie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Już w najbliższy weekend odbędzie się koncert finałowy Festiwalu Garaże.
» więcej
2020-11-23, godz. 17:01
87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA]
Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego.
» więcej
2020-11-23, godz. 16:46
Willa Lentza nadal bez dyrektora
Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora.
» więcej
2020-11-20, godz. 19:10
Światowa premiera płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)”
Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”.
» więcej
2020-11-18, godz. 21:36
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus, jedna z ważniejszych postaci szczecińskiego życia muzycznego, dyrygentka i opiekunka Szczecińskich Słowików.
» więcej
2020-11-16, godz. 20:20
Nagrody Mediów Publicznych przyznane
Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję…
» więcej
2020-11-16, godz. 17:05
Morska wystawa przed Czerwonym Ratuszem
"100-lecie Polskiej Administracji Morskiej" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać przed wejściem do gmachu Czerwonego Ratusza w Szczecinie.
» więcej
2020-11-16, godz. 16:45
Mediateka na prawobrzeżu coraz bliżej
Nowoczesna biblioteka - czyli Mediateka, powstanie u zbiegu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie.
» więcej