Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Szpak – wokalista, kompozytor. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Andrzej Szpak – wokalista, kompozytor. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
„Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena.
Artysta rozpoczynał karierę na I Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku w Szczecinie. Wczoraj, w przededniu 20. rocznicy śmierci muzyka, jego przeboje zabrzmiały w Domu Kultury „13 Muz”.

Tytuł koncertu „Czas jak rzeka” zaczerpnąłem z piosenki Czesława Niemena – powiedział pomysłodawca wieczoru, szczeciński wokalista i kompozytor, finalista The Voice Senior, Andrzej Szpak.

- Od piętnastego roku życia, kiedy usłyszałem po raz pierwszy piosenkę Czesława Niemena, zakochałem się w jego twórczości. Z biegiem lat śpiewałem, poszerzałem repertuar, kupowałem wszystkie płyty i nagrania, jakie on wydał no i do dzisiaj, mimo, że mija już czterdzieści kilka lat jestem zauroczony jego twórczością i końca nie widać – uzupełnił Szpak.

Podczas koncertu w hołdzie Niemenowi wiele jego znanych utworów wykonał Piotr Kuźniak – wokalista zespołu „Trubadurzy”, długoletni przyjaciel Czesława.

- Jako człowiek, który uczył się śpiewać u prof. Stefana Stuligrosza, jak usłyszałem Czesława, to byłem w ogóle zdziwiony, że można tak operować głosem. Coś nieprawdopodobnego. No i tak się jakoś z Czesławem zakolegowaliśmy podczas Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku, dlatego uwielbiam Szczecin, tym bardziej, że w Szczecinie bardzo dobrze czuł się też Czesław Niemen – stwierdził Piotr Kuźniak.

W gorąco oklaskiwanym wydarzeniu zakończonym trzema bisami, piosenkami z repertuaru Niemena: „Wiem, że nie wrócisz”, „Dobranoc” i „Wspomnienie”, śpiewała również szczecińska wokalistka Natalia Wiśniewska.

Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-04-20, godz. 18:37 Spektakl na urodziny polskiego Szczecina. Artyści pracują online Spektakl na 75. urodziny polskiego Szczecina przygotowuje "Teatr Janusza", pracujący w Domu Kultury "13 Muz". » więcej 2020-04-17, godz. 18:35 Amfiteatr w Kołobrzegu bez dzierżawcy Pomimo rozstrzygnięcia przetargu firma, która miała przejąć obiekt wycofała się i nie podpisała umowy. » więcej 2020-04-17, godz. 16:57 "Szczecin Metamorfozy" - podróż w czasie z M. Czasnojciem Setki zdjęć pokazujących zmiany jakie zaszły w Szczecinie od końca wojny można zobaczyć w nowym albumie nestora fotografii Marka Czasnojcia. » więcej 2020-04-17, godz. 14:46 Kamil Bednarek ponownie w Radiu Szczecin [WIDEO] W piątek ostatnia okazja, żeby wirtualnie wziąć udział w retransmisji jednego z naszych koncertów z cyklu Blackout. Tym razem - Kamila Bednarka. » więcej 2020-04-17, godz. 09:51 Warsztaty muzyczne dla dzieci przez internet [WIDEO] W czasie epidemii Dom Kultury 13 Muz proponuje internetowe warsztaty muzyczne. » więcej 2020-04-17, godz. 09:27 Kultura dla szczecinian to Dni Morza i Pyromagic. Kontrapunkt daleko w tyle Dni Morza i festiwal fajerwerków - to, według szczecinian, najbardziej rozpoznawalne kulturalne wydarzenia w mieście - informują twórcy raportu "Energia Szczecińskiej Kultury". » więcej 2020-04-12, godz. 18:16 Filharmonia zaprasza na koncert poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu Na kolejny koncert on-line zaprasza w Niedzielę Wielkanocną Filharmonia Szczecińska. Tym razem poświęcony będzie kompozytorowi i wokaliście Grzegorzowi Ciechowskiemu. » więcej 2020-04-07, godz. 21:06 Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO] Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci". » więcej 2020-04-05, godz. 14:42 Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują. » więcej 2020-04-05, godz. 09:27 Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO] Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. » więcej
155156157158159160161