Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w "Rozmowach pod krawatem" osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowskiego.
To Nieżychowski wymyślił Festiwal Młodych Talentów na początku lat 60. w Szczecinie. Tam debiutowało wielu znanych później artystów, między innymi Czesław Niemen czy Helena Majdaniec.

Wcześniej, dzięki Nieżychowskiemu, w powojennym Szczecinie powstała opera - podkreślał Jacek Jekiel, zwracając uwagę na wyjątkowy charakter twórcy teatru muzycznego w Szczecinie.

- Jeżeli ja sobie uświadamiam, że on był w stanie przekonać dyrektorów Operetki Gliwickiej, żeby przekazali scenografię, kostiumy, artystów, transport na to i jeszcze zostali na końcu członkami towarzystwa, czyli NGO-su, który utworzył ten teatr, to naprawdę miał niebywały dar przekonywania. Co świadczy o jakiś cechach osobowości, absolutnie niezwykłych, nietuzinkowych - mówi Jekiel.

W przyszłą sobotę i niedzielę w Operze na Zamku odbędą się koncerty poświęcone Jackowi Nieżychowskiemu. Biletów już praktycznie nie ma. A ten rok, decyzją szczecińskiej Rady Miasta, został nazwany rokiem Jacka Nieżychowskiego.
Wcześniej, dzięki Nieżychowskiemu, w powojennym Szczecinie powstała opera - podkreślał Jacek Jekiel, zwracając uwagę na wyjątkowy charakter twórcy teatru muzycznego w Szczecinie.

Zobacz także

2024-10-25, godz. 07:41 Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" XII Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" w tym roku zaplanowano w ostatni weekend listopada. Po raz kolejny czytelnicy spotkają się z autorami książek w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2024-10-24, godz. 19:49 29 książek zawalczy o nagrodę literacką "Jantar" Znamy nominowanych do "Jantara" - Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. » więcej 2024-10-23, godz. 12:18 Aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną grają w „Alicji w krainie czarów” „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla od zawsze wzbudzała zachwyt swoją magią i surrealizmem, ale gdy wystawiają ją aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną, w prawdziwym teatrze, powstaje coś naprawdę wyjątkowego. » więcej 2024-10-23, godz. 07:23 Rozpoczynają się obchody 140. rocznicy powstania Konzerthausu [ZDJĘCIA] Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony. » więcej 2024-10-21, godz. 06:58 Zmarł wybitny polski pianista Janusz Olejniczak W wieku 72 lat zmarł Janusz Olejniczak - wybitny polski pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. » więcej 2024-10-18, godz. 11:26 Janicki: "Missa Stadion Brevis" to dramat o kibolach "Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska" to najnowsze przedstawienie Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Premiera już w sobotę, choć od kilku dni przedstawienie prezentowane… » więcej 2024-10-18, godz. 10:43 Chór US z nagrodą na międzynarodowym festiwalu Chór Uniwersytetu Szczecińskiego nagrodzony. Zespół zdobył Złoty Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Czarnogórze. » więcej 2024-10-18, godz. 09:18 Festiwal Euromousic Drama to przede wszystkim muzyka Spektakle, koncert czy warsztaty poświęcone teatrowi. To festiwal Euromousic Drama, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Szczecińskim Teatrze Kameralnym. » więcej 2024-10-17, godz. 14:21 Sercem Szczecin Film Festivalu są zachodniopomorskie shorty [WIDEO, ZDJĘCIA] Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej edycji Szczecin Film Festival. Wydarzenie filmowe od blisko 20 lat organizuje stowarzyszenie OFFicyna. » więcej 2024-10-17, godz. 13:50 Zespół Krąg dostał stroje ludowe odtworzone na podstawie rycin z przełomu XIX i XX w. [WIDEO, ZDJĘCIA] Tradycyjne stroje ludowe mieszkańców Pomorza trafiły do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg". » więcej
3456789