Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Podle%C5%9B
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Podle%C5%9B
Nie żyje śpiewaczka operowa Ewa Podleś. Poinformował o tym w mediach społecznościowych dwutygodnik "Ruch Muzyczny" powołując się na córkę Jerzego Marchwińskiego - pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki. Artystka miała 71 lat.
Ewa Podleś w audycji "Cafe Muza" w radiowej Dwójce, wyemitowanej w maju 2022 roku, mówiła, że w muzyce dla niej najważniejsze jest spełnienie, dążenie do perfekcji i tego, żeby dla niej samej wykonanie było jak najlepsze.

Zaznaczyła, że nie żyje po to, żeby śpiewać, tylko śpiewa po to, żeby żyć. - To jest w końcu mój zawód, który ja chcę wykonywać jak najlepiej potrafię - podkreśliła. Dodała, że na scenie trzeba dawać z siebie wszystko.

Pianista Jerzy Marchwiński mówił w audycji, że jego żona i on sam nie mieli alternatywy w wyborze zawodu.

- Zrealizowaliśmy to, po co narodziliśmy się na tym świecie - powiedział. Jerzy Marchwiński zmarł 7 listopada.

Ewa Podleś ukończyła Akademię Muzyczną imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Była laureatką wielu międzynarodowych konkursów, między innymi Konkursu imienia Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Możliwości głosowe pozwalały artystce na wykonywanie repertuaru od baroku aż do współczesności, na najbardziej prestiżowych scenach operowych i koncertowych świata, takich jak La Scala, MET, Covent Garden, Carnegie Hall. Będąc obywatelką świata, wciąż współpracowała jako solistka z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i występowała w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce. Ewa Podleś nagrała wiele płyt, którym przyznano szereg znaczących nagród i wyróżnień.

Grupa prestiżowych międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a portal Operaarts do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

W 2003 roku Ewa Podleś została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Irysów z siedzibą w Nowym Jorku nadało w roku 2002 nazwę „Ewa Podleś” specjalnie na jej cześć wyhodowanej odmianie irysa.

Dziś po godz. 15 w Programie 2 Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji, poświęconej artystce.
Ewa Podleś w audycji "Cafe Muza" w radiowej Dwójce, wyemitowanej w maju 2022 roku, mówiła, że w muzyce dla niej najważniejsze jest spełnienie, dążenie do perfekcji i tego, żeby dla niej samej wykonanie było jak najlepsze.

Zobacz także

2019-11-09, godz. 09:39 W Chicago rozpoczyna się Festiwal Filmu Polskiego 31. edycja Festiwal Filmu Polskiego rozpoczyna się w sobotę w Chicago. » więcej 2019-11-08, godz. 16:15 Wszystkie twarze Moniuszki w Operze na Zamku Festiwal Moniuszko Inspiration! trwa w Szczecinie. Był Moniuszko... baletowy, romantyczny i jazzowy, a w piątek - folkowy. Koncert zaczyna się o godzinie 19 w Operze na Zamku. » więcej 2019-11-08, godz. 13:57 W Klubie Delta rozpoczyna się kolejny Turniej Recytatorski Najlepsi recytatorzy z kraju zaprezentują się w Szczecinie, a oceniać ich będą znani aktorzy. » więcej 2019-11-08, godz. 10:30 Na poligonie w Drawsku Pomorskim powstaje film z Andrzejem Chyrą Film z Andrzejem Chyrą w roli głównej powstaje w Zachodniopomorskiem. » więcej 2019-11-06, godz. 19:02 "Boże Ciało" powalczy o główną nagrodę festiwalu w Sztokholmie Dziś rusza jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie. W ciągu kilkunastu dni widzowie obejrzą 150 filmów pochodzących z 60 krajów świata. O nagrodę główną festiwalu walczył będzie polski film, "Boże Ciało"… » więcej 2019-11-06, godz. 15:38 Powstaje spektakl o powojennych legendach Szczecina Spektakl opowiadający powojenne legendy Szczecina powstaje w Teatrze Lalek Pleciuga. » więcej 2019-11-06, godz. 14:11 Trwa rewitalizacja amfiteatru w Żydowcach [ZDJĘCIA] Żydowce będą miały swój amfiteatr, trwa jego rewitalizacja. Wszystko ma być gotowe za rok. » więcej 2019-11-05, godz. 17:33 SZPAK po raz 13. - kabaretowe święto rusza 29 listopada Abelard Giza, poligon kabaretowy, stand-up i improwizacja - nadlatuje SZPAK - największe święto komedii w regionie rusza 29 listopada w Szczecinie. Wcześniej odbędą się wydarzenia w okolicznych miastach - poinformowali organizatorzy… » więcej 2019-11-04, godz. 19:42 Festiwal Czytania w Szczecinie. Znamy szczegóły [ZDJĘCIA] Niespełna dwa tygodnie pozostało do kolejnej edycji Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w Szczecinie. W poniedziałek organizatorzy ogłosili program festiwalu. » więcej 2019-11-04, godz. 17:19 Muzealnicy: Chcemy, żeby ludzie zwrócili na to uwagę "Archeologia pól bitewnych" - pod takim hasłem w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego zorganizowano konferencję naukową poświęconą temu rozwijającemu się kierunkowi muzealnemu. » więcej
174175176177178179180