Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali Młodych Talentów w latach 60., inicjator odbudowy kortów tenisowych przy al. Wojska Polskiego, członek kabaretu muzycznego Silna Grupa pod Wezwaniem.
Dziś w samo południe rodzina, przyjaciele i wielbiciele zebrali się przy grobie Jacka Nieżychowskiego na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, by oddać mu hołd, powspominać oraz zaśpiewać jego ulubioną arię - z operetki "Baron Cygański" Johanna Straussa.

Jacek Nieżychowski to jedna z najbardziej kolorowych i charyzmatycznych postaci szczecińskiej kultury. Rzadziej wspomina się, jakim był szefem, a przecież pracował w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach, działał też w niezliczonej liczbie stowarzyszeń, związków i towarzystw. Potrafił zapalić współpracowników do własnych pomysłów - mówi wnuk Jacka Nieżychowskiego, który odziedziczył po dziadku imię i nazwisko.

- Dziadek traktował wszystkich na równi, nieważne, kto miał jakie stanowisko, tylko po prostu na równi wszystkich traktował i uważał, że bez niektórych ludzi zakład czy dana instytucja by nie istniała. - mówi Nieżychowski.

W grudniu Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę stanowiącą 2024 Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Dziś po 22 w Fonosferze w Radiu Szczecin - reportaż i wspomnienia o Jacku Nieżychowskim.
Dziś w samo południe rodzina, przyjaciele i wielbiciele zebrali się przy grobie Jacka Nieżychowskiego na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, by oddać mu hołd, powspominać oraz zaśpiewać jego ulubioną arię - z operetki "Baron Cygański" Johanna Straussa.
Potrafił zapalić współpracowników do własnych pomysłów - mówi wnuk Jacka Nieżychowskiego, który odziedziczył po dziadku imię i nazwisko.

Zobacz także

2023-02-12, godz. 15:10 Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO] Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt. » więcej 2023-02-10, godz. 21:17 Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii. A konkretnie ich teledyski. » więcej 2023-02-10, godz. 09:23 Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem". » więcej 2023-02-09, godz. 14:59 Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA] Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne". » więcej 2023-02-09, godz. 11:39 "Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO] Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę. » więcej 2023-02-07, godz. 08:54 W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. » więcej 2023-02-06, godz. 08:35 Nagrody Grammy rozdane Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce. » więcej 2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej 2023-02-03, godz. 16:12 Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy. » więcej
65666768697071