Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński – wielce utytułowany profesor Akademii Muzycznych w Polsce przez całe życie związany był m.in. ze Szczecinem.
W 23. rocznicę nadania Jego imienia szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia zorganizowano Dzień prof. Marka Jasińskiego.
Przy wsparciu wdowy po kompozytorze przez wiele lat gromadziliśmy m.in. rękopisy jego partytur – powiedziała Katarzyna Ganczarska, wicedyrektor pionu muzycznego szkoły.
- Stoimy przed sztandarem i gablotą pamięci prof. Marka Jasińskiego. W gablocie zgromadziliśmy tylko część pamiątek. Mamy tutaj zbiór utworów, które pisał dla Chóru Dziecięcego „Belcanto”, który w naszej szkole jest i był prowadzony przez Panią Iwonę Mróz-Dudek i właśnie na zamówienie chóru oraz innych zespołów aranżował kolędy, a także pisał swoje kompozycje – uzupełniła dyrektor.
Z ogromną radością przygotowaliśmy wystawę poświęconą naszemu Patronowi – dodali uczniowie szkoły.
- Tutaj możemy znaleźć wiele zdjęć i wiele ładnych kawałków Marka Jasińskiego, które on sam skomponował. - Jest utwór „Wśród nocnej ciszy”, „Nowy rok bieży” i wiele innych. - Widać tutaj bardzo ładne rzeczy, niektóre są jeszcze w innych częściach szkoły, ale większość jest tutaj – podsumowali uczniowie.
Relację z obchodów Dnia Patrona placówki, Marka Jasińskiego ilustruje fragment 2. części „Laudate Dominum in sanctis Eius” z Jego utworu oratoryjnego „In Principio” nominowanego do prestiżowej międzynarodowej nagrody Grand Prix Italia w Weronie, zwanej Oscarami twórczości radiowej. Kompozytor napisał dzieło w 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia Szczecin z okazji 60. lecia Radia.
Zobacz także
2020-09-11, godz. 08:34
Nowy rozdział w Kosmosie. Szczecin czeka na start
26 września działalność rozpocznie wyremontowane dawne Kino Kosmos w Szczecinie. W holu budynku odbędzie się wtedy koncert grupy Dezerter.
» więcej
2020-09-11, godz. 07:40
Kontrapunkt solidaryzuje się z Białorusią
Przy oświetlonej na biało-czerwono-biało Filharmonii w Szczecinie - kolorach flagi wolnej Białorusi - zainaugurowano w czwartek wieczorem Prolog 55. Przeglądu Teatrów Małych Form.
» więcej
2020-09-10, godz. 20:02
Carmen Funebre na pl. Solidarności
55. Kontrapunkt, jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce w tym roku odbywa się w postaci Prologu.
» więcej
2020-09-09, godz. 19:05
Zmieniają się zasady przyznawania Oscarów. Chodzi o więcej różnorodności
Amerykańska Akademia Filmowa zaczyna wprowadzać wcześniej zapowiadane nowości. Chodzi o to, aby w rywalizacji o najważniejsza statuetkę w dziedzinie kina wprowadzić więcej różnorodności.
» więcej
2020-09-09, godz. 09:07
Koncerty "na żywo" w sieci. Filharmonia uruchamia platformę
Filharmonia w Szczecinie jeszcze mocniej wchodzi w świat wirtualny. Uruchomiona została specjalna platforma, która umożliwia oglądanie koncertów "na żywo".
» więcej
2020-09-06, godz. 10:32
Muzyka barokowa na Zamku w ramach "Sydonia. Pro Memoria"
Koncertem muzyki barokowej zakończą się trzydniowe spotkania „Sydonia. Pro Memoria" na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-09-04, godz. 20:55
Szczeciński festiwal teatrów wystartował. Także online
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra właśnie wystartował w Szczecinie.
» więcej
2020-09-04, godz. 20:40
Urodzinowe koncerty w ramach 3x1=75
Urodzinowo zagrali w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Kapitan Stereo, ETA oraz The Small Town Kids wystąpili z okazji 75-lecia Radia Szczecin.
» więcej
2020-09-04, godz. 17:25
Festiwal w Kamieniu Pomorskim z udziałem publiczności
O godzinie 19 w kamieńskiej katedrze odbędzie się kolejny koncert w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
» więcej
2020-09-04, godz. 11:08
Urodzinowo w studiu koncertowym, czyli "3x1=75"
Głośno od czwartku jest w Radiu Szczecin - w naszym studiu S1 rwają próby przed piątkowym koncertem "3x1=75".
» więcej