Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński – wielce utytułowany profesor Akademii Muzycznych w Polsce przez całe życie związany był m.in. ze Szczecinem.
W 23. rocznicę nadania Jego imienia szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia zorganizowano Dzień prof. Marka Jasińskiego.

Przy wsparciu wdowy po kompozytorze przez wiele lat gromadziliśmy m.in. rękopisy jego partytur – powiedziała Katarzyna Ganczarska, wicedyrektor pionu muzycznego szkoły.

- Stoimy przed sztandarem i gablotą pamięci prof. Marka Jasińskiego. W gablocie zgromadziliśmy tylko część pamiątek. Mamy tutaj zbiór utworów, które pisał dla Chóru Dziecięcego „Belcanto”, który w naszej szkole jest i był prowadzony przez Panią Iwonę Mróz-Dudek i właśnie na zamówienie chóru oraz innych zespołów aranżował kolędy, a także pisał swoje kompozycje – uzupełniła dyrektor.

Z ogromną radością przygotowaliśmy wystawę poświęconą naszemu Patronowi – dodali uczniowie szkoły.

- Tutaj możemy znaleźć wiele zdjęć i wiele ładnych kawałków Marka Jasińskiego, które on sam skomponował. - Jest utwór „Wśród nocnej ciszy”, „Nowy rok bieży” i wiele innych. - Widać tutaj bardzo ładne rzeczy, niektóre są jeszcze w innych częściach szkoły, ale większość jest tutaj – podsumowali uczniowie.

Relację z obchodów Dnia Patrona placówki, Marka Jasińskiego ilustruje fragment 2. części „Laudate Dominum in sanctis Eius” z Jego utworu oratoryjnego „In Principio” nominowanego do prestiżowej międzynarodowej nagrody Grand Prix Italia w Weronie, zwanej Oscarami twórczości radiowej. Kompozytor napisał dzieło w 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia Szczecin z okazji 60. lecia Radia.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem". » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej
27282930313233