Wpisuje się w klasyczne ramy oparte na kontraście trzech części o odmiennym charakterze. Wczoraj, 16 lutego 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiał po raz pierwszy Koncert skrzypcowy Zbigniewa Bagińskiego – kompozytora bardziej znanego na świecie niż w Polsce, zwłaszcza w rodzinnym Szczecinie.
Jestem wdzięczny Filharmonii, że mogłem usłyszeć swój utwór w mieście, w którym zaczynałem nauki muzyczne, na dodatek w 75. rocznicę moich urodzin – powiedział Zbigniew Bagiński.
- Byłem zaskoczony reakcją publiczności. To się bardzo rzadko zdarza, żeby na utwór, w końcu nieznany – przecież pierwszy raz tu grany, była taka burzliwa i spontaniczna reakcja. Tak że jestem bardzo szczęśliwy – uzupełnił kompozytor.
Koncert nadzwyczajnie wykonała skrzypaczka Maria Sosnowska-Sakowska.
- Nie było to proste zadanie, ale starałam się odwzorować zamysł kompozytora, który polegał na tym, że w pierwszej części skrzypce są instrumentem orkiestry, w drugiej części – skrzypce solo z orkiestrą, a trzecia część opowiada o tym, jak skrzypce „walczą” z orkiestrą. I próbowałam to przełożyć na to, jak sama gram na co dzień z tą orkiestrą – jestem częścią tej orkiestry. Było to specyficzne i bardzo wzbogacające doświadczenie – powiedziała skrzypaczka.
Równie doskonale wybrzmiał Koncert wiolonczelowy nr 1 Grażyny Bacewicz w interpretacji Zuzanny Sosnowskiej, która na bis wykonała z siostrą, Marią drugą część „Zingaresca” z czteroczęściowego duetu Erwina Schulhoffa.
- Bardzo się cieszymy, że miałyśmy możliwość zagrania razem, a przy tym zrobienia niespodzianki na koncercie, żeby jeszcze czymś zaskoczyć publiczność, więc obie chciałyśmy dostarczyć słuchaczom jak najwięcej – podsumowała wiolonczelistka.
Orkiestrą symfoniczną doskonale dyrygował Szymon Bywalec – jeden z najwybitniejszych specjalistów muzyki współczesnej w kraju, dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Muzyki Nowej, z którą dokonał kilkudziesięciu światowych i polskich prawykonań zarejestrowanych na wielu płytach. Artysta przypomniał ponadto kompozycję „Dalal” Petera Hindertüra i Poemat symfoniczny „Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała” op. 28 Richarda Straussa.
Zobacz także
2024-09-02, godz. 13:37
SOPA i Kota No Uta zwycięzcami 9. Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA]
Około sześćdziesięciu artystów z Polski i Niemiec. Trzy dni konkursowych zmagań. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych.
» więcej
2024-09-01, godz. 15:47
Dąbskie Wieczory Filmowe zapraszają
Tu najważniejsza jest magia kina; przede wszystkim polskiego - mówią organizatorzy Dąbskich Wieczorów Filmowych.
» więcej
2024-09-01, godz. 15:03
Mocny przebieg Bramatu [ZDJĘCIA]
W Goleniowie kończą się 25. Spotkania Teatralne Bramat.
» więcej
2024-08-31, godz. 20:57
Muzyczna podróż szlakiem "20 000 mil podmorskiej żeglugi" [ZDJĘCIA]
Aktorzy Teatru Współczesnego i muzycy z Baltic Neopolis Orchestra połączyli siły i zabrali szczecinian w podwodną podróż.
» więcej
2024-08-31, godz. 19:41
Mobilna galeria zadebiutowała w Stargardzie [ZDJĘCIA]
Galeria sztuki na kółkach w przebudowanym autobusie komunikacji miejskiej okazała się jedną z większych atrakcji Jarmarku Królowej Świata na Rynku Starego Miasta w Stargardzie.
» więcej
2024-08-31, godz. 17:14
"Pippi Pończoszanka" dla dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA]
W Szczecinie na ulicach i placach w pobliżu Teatru Kana można spotkać artystów, którzy biorą udział w nowym festiwalu "Inna Bajka".
» więcej
2024-08-31, godz. 13:37
Brawurowy koncert "Dikandy" otworzył 9. Turniej Muzyków Prawdziwych
Owacjami na stojąco i dwoma bisami zakończył się wczoraj koncert inaugurujący 9. Turniej Muzyków Prawdziwych. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpił zespół Dikanda.
» więcej
2024-08-31, godz. 13:02
Blues powraca do Słowianina
Na sobotnim koncercie artyści zaprezentują własne aranżacje utworów Tadeusza Nalepy czy Miry Kubasińskiej.
» więcej
2024-08-31, godz. 11:02
Spacer śladami bohaterów "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Komenda Wojewódzka Policji, stary gmach Pleciugi czy kościół p.w. św. Piotra i Pawła - to tylko niektóre miejsca akcji powieści "Szóstka" szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego.
» więcej
2024-08-30, godz. 19:36
Muzyczny hołd w rocznicę Porozumień Sierpniowych
Muzyczny hołd dla uczestników Sierpnia'80 i Sierpnia'88 złoży w piątek Opera na Zamku. To w czasie koncertu "Sierpniowe Przełomy".
» więcej