Gmach Filharmonii w Szczecinie przypomina niektórym górę lodową, innym górskie szczyty przyprószone śniegiem. W myśl tych skojarzeń dzisiejszy koncert w Złotej Sali (23 lutego 2024) będzie w całości poświęcony górom.
Zabrzmi m.in. II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza inspirowany tradycyjnymi melodiami górali z Podhala. Solistką będzie wyjątkowa Katarzyna Lassak – niezwykle uzdolniona młoda skrzypaczka wywodząca się z rodziny o wspaniałych tradycjach wspólnego ludowego muzykowania. Zresztą cała Rodzina Lassaków „Heliosów” wystąpi w pierwszej części wieczoru, by zagrać „nuty” podhalańskie, które bezpośrednio zainspirowały Maklakiewicza do napisania koncertu.
Usłyszymy też Symfonię alpejską op. 64 Richarda Straussa. Kompozytor rozpoczął pracę nad dziełem w 1911 roku, a jej światowa premiera miała miejsce w roku 1915. W skład potężnego zespołu orkiestrowego, którego wymaga ten niezwykły utwór, wchodzi m.in. maszyna wiatrowa, dwa zestawy kotłów i dziesięć do dwudziestu waltorni (niektóre poza sceną). Kompozycja powszechnie uważana za arcydzieło należy do ulubionych wielu dyrygentów, również Łukasza Borowicza, który poprowadzi dzisiejszy koncert. Maestro uznany za jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. BBC Music Orchestral Choice, BBC Music Opera Choice, czterokrotnie Diapason d’Or oraz dwukrotnie Fryderyka. Lista nagród jest nieskończenie długa.
Pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcześniej asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Był także dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2021 roku jest dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i głównym dyrygentem tamtejszego zespołu oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej.
Dyrygował wieloma znamienitymi orkiestrami na świecie, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Akademie für Alte Musik Berlin, Düsseldorfer Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Orchestre National des Pays de Loire, Orchestre National de Montpellier, Orchestra della Svizzera Italiana i Queensland Symphony Orchestra. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie poprowadził ponad 100 przedstawień operowych i baletowych. Współpracował również z teatrami operowymi w Krakowie, Łodzi, Wiedniu (Volksoper, Theater an der Wien), Bilbao oraz – jako pierwszy polski dyrygent w historii – paryską Opéra Bastille.
Dzisiejszy wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza na pewno zapisze się złotymi zgłoskami.
Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego
Katarzyna Lassak – skrzypce
Łukasz Borowicz – dyrygent
Program
Jan Maklakiewicz (1899-1954) – II Koncert skrzypcowy „Góralski”
Richard Strauss (1864-1949) – Symfonia alpejska op. 64
Zobacz także
2022-02-19, godz. 14:07
Wirtuozowski koncert marimbistek w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert z cyklu "Grandioso". Wieczór zorganizowano z okazji 100-lecia instrumentu perkusyjnego sztabkowego - wibrafonu.
» więcej
2022-02-19, godz. 13:02
Zmarł Witold Paszt, lider zespołu Vox
W wieku 68 lat zmarł Witold Paszt, wokalista zespołu VOX - poinformowały w mediach społecznościowych córki zmarłego.
» więcej
2022-02-18, godz. 18:40
Patron Filharmonii w Szczecinie doczekał się szóstej płyty
Na rynku muzycznym ukazał się kolejny album Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Muzykę patrona Filharmonii wykonała Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Runego Bergmanna.
» więcej
2022-02-18, godz. 16:34
Światowej sławy marimbistki w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Dwuipółmetrowe marimby w roli głównej - za tymi instrumentami perkusyjnymi staną w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie światowej sławy polskie marimbistki, Katarzyna Myćka i Magdalena Kordy…
» więcej
2022-02-18, godz. 08:56
Nagroda dla goleniowskiego Teatru Brama to "olbrzymie zaskoczenie"
To pierwszy raz, kiedy to wyróżnienie trafia do tak niewielkiego ośrodka. Prestiżową nagrodę im. Konstantego Puzyny otrzymał goleniowski Teatr Brama.
» więcej
2022-02-14, godz. 07:49
Wyjątkowe Walentynki w Willi Lentza
W poniedziałek w Willi Lentza w Szczecinie wyjątkowe Walentynki - spotkanie miłośników książek, ludzi zakochanych w czytaniu.
» więcej
2022-02-12, godz. 20:27
Poezja Baczyńskiego w Starej Rzeźni [WIDEO, ZDJĘCIA]
"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
» więcej
2022-02-12, godz. 10:27
"A ponad ziemią z kulami latały brylanty" - zaproszenie do Starej Rzeźni
Poeta, żołnierz, powstaniec i "brylant, którym strzelamy we wroga" - Krzysztof Kamil Baczyński, a właściwie jego poezja będzie głównym bohaterem sobotniego spektaklu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie.
» więcej
2022-02-12, godz. 09:57
60 lat pracy twórczej. Zygmunt Krauze owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus - Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze - jeden z najważniejszych polskich…
» więcej
2022-02-12, godz. 09:16
Sobota z biblioteką w Stargardzie
Mieszkańcy mogą skorzystać z Książnicy do godz. 14. Otwarta jest Wypożyczalnia Główna, Dział Dziecięco-Młodzieżowy, Pedagogiczny i Multimedialny.
» więcej