Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego. Fot. Materiały prasowe
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego. Fot. Materiały prasowe
Gmach Filharmonii w Szczecinie przypomina niektórym górę lodową, innym górskie szczyty przyprószone śniegiem. W myśl tych skojarzeń dzisiejszy koncert w Złotej Sali (23 lutego 2024) będzie w całości poświęcony górom.
Zabrzmi m.in. II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza inspirowany tradycyjnymi melodiami górali z Podhala. Solistką będzie wyjątkowa Katarzyna Lassak – niezwykle uzdolniona młoda skrzypaczka wywodząca się z rodziny o wspaniałych tradycjach wspólnego ludowego muzykowania. Zresztą cała Rodzina Lassaków „Heliosów” wystąpi w pierwszej części wieczoru, by zagrać „nuty” podhalańskie, które bezpośrednio zainspirowały Maklakiewicza do napisania koncertu.

Usłyszymy też Symfonię alpejską op. 64 Richarda Straussa. Kompozytor rozpoczął pracę nad dziełem w 1911 roku, a jej światowa premiera miała miejsce w roku 1915. W skład potężnego zespołu orkiestrowego, którego wymaga ten niezwykły utwór, wchodzi m.in. maszyna wiatrowa, dwa zestawy kotłów i dziesięć do dwudziestu waltorni (niektóre poza sceną). Kompozycja powszechnie uważana za arcydzieło należy do ulubionych wielu dyrygentów, również Łukasza Borowicza, który poprowadzi dzisiejszy koncert. Maestro uznany za jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. BBC Music Orchestral Choice, BBC Music Opera Choice, czterokrotnie Diapason d’Or oraz dwukrotnie Fryderyka. Lista nagród jest nieskończenie długa.

Pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcześniej asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Był także dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2021 roku jest dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i głównym dyrygentem tamtejszego zespołu oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej.

Dyrygował wieloma znamienitymi orkiestrami na świecie, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Akademie für Alte Musik Berlin, Düsseldorfer Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Orchestre National des Pays de Loire, Orchestre National de Montpellier, Orchestra della Svizzera Italiana i Queensland Symphony Orchestra. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie poprowadził ponad 100 przedstawień operowych i baletowych. Współpracował również z teatrami operowymi w Krakowie, Łodzi, Wiedniu (Volksoper, Theater an der Wien), Bilbao oraz – jako pierwszy polski dyrygent w historii – paryską Opéra Bastille.

Dzisiejszy wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza na pewno zapisze się złotymi zgłoskami.

Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego
Katarzyna Lassak – skrzypce
Łukasz Borowicz – dyrygent

Program
Jan Maklakiewicz (1899-1954) – II Koncert skrzypcowy „Góralski”
Richard Strauss (1864-1949) – Symfonia alpejska op. 64
Góralska Rodzina Lassaków „Heliosów” zaprasza na koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Zobacz także

2024-03-27, godz. 23:53 Araine zagrał, wszyscy przeżyli. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach marcowej odsłony cyklu [3x1]. » więcej 2024-03-27, godz. 19:52 Artur Moon zagrał „Koncert w Ciemności” w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Występuje z ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Emiratach Arabskich, na Filipinach i w krajach europejskich. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner - Artur Moon zagrał… » więcej 2024-03-27, godz. 15:37 Wystawa Nieżychowskiego przybliża życie tej wyjątkowej dla Szczecina postaci [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. » więcej 2024-03-27, godz. 12:44 Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano wcześniej [ZDJĘCIA] W środę Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano już w poniedziałek. Podczas gali zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Szczecinie oraz Teatr Polski wyróżniono aktorów pracujących… » więcej 2024-03-26, godz. 18:00 Nic nie jest takie, jakie się wydaje... [WIDEO, ZDJĘCIA] Nadciąga jubileuszowe wydanie cyklu [3x1]. » więcej 2024-03-26, godz. 10:52 Młodzi chcą zachęcić rówieśników do odwiedzania teatrów Chcą zachęcić swoich rówieśników do odwiedzania teatrów - w tym celu działają w mediach społecznościowych i organizują festiwal. » więcej 2024-03-25, godz. 11:03 Mikołaj Biba z Grand Prix 14. Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Muzyka z różnych epok, od dawnej po współczesną. Soliści i zespoły kameralne ze szkół muzycznych I stopnia z całej Polski. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się w niedzielę 14. Wiosenny Ogólnopolski… » więcej 2024-03-23, godz. 18:32 Jeden z najwybitniejszych artystów "Piwnicy pod Baranami" nie żyje Zmarł Leszek Długosz - aktor, kompozytor, poeta, bard i pianista, jeden z najwybitniejszych artystów krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". » więcej 2024-03-23, godz. 18:10 Premiera na deskach Polskiego. "Oryginalny spektakl, w zasadzie dramat muzyczny" To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń - na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie w sobotę premiera spektaklu Isaaca Singera… » więcej 2024-03-23, godz. 17:17 "Pasja według św. Jana" w Kaplicy Baptystów Na "Pasję według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha zaprasza w sobotę do Kaplicy Baptystów Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. » więcej
29303132333435