Zespoły z całego świata przyjadą w maju na jubileuszowe 30. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Podczas Festiwalu odbędą się koncerty, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe oraz "Park Rzemiosła Żywego".
W tym roku Pyrzyckie Spotkania z Folklorem będą czterodniowym świętem sztuki i muzyki ludowej. W programie zaplanowano tradycyjny korowód ulicami miasta, koncerty zespołów śpiewaczych i tanecznych, występy kapel, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe, "Park Rzemiosła Żywego" oraz konferencję naukową pt. "Różnorodność kulturowa – bogactwem naszej małej ojczyzny". Zespoły pieśni i tańca zaprezentują godzinne programy artystyczne, a kapele ludowe i zespoły śpiewacze zaprezentują programy 30-minutowe.
W pierwszych Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem wzięło udział kilka zespołów ludowych ziemi pyrzyckiej. Po trzydziestu latach istnienia festiwalu na pyrzyckiej scenie zaprezentowało się już ponad dwadzieścia tysięcy wykonawców z całego świata.
Gmina Pyrzyce jest kolebką ludowej kultury oraz miejscem kultywowania dziedzictwa narodowego na Pomorzu Zachodnim. W gminie Pyrzyce działają m.in. od 1967 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej, od 2003 Kapela Ludowa "Pyrzyczanie" oraz istniejący od 26 lat Regionalny Zespół Śpiewaczy "Kresowianka". Zespół "Kresowianka" został wyróżniony w 2007 roku nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
30. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem odbędą się w Pyrzycach w dniach 28-31 maja, a są organizowane pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody i Marszałka Zachodniopomorskiego oraz Burmistrza Pyrzyc.
W imieniu twórców audycji Kraj za miastem zapraszamy serdecznie do Pyrzyc oraz do odwiedzania naszej ludowej strony internetowej www.radio.szczecin.pl/kraj.
Zobacz także
2011-03-09, godz. 07:55
Szczeciński raper Łona kręci teledysk w "Ogórku"
Teledysk do najnowszego utworu szczecińskiego rapera Łony powstaje w tak zwanym "Ogórku". Autobus z lat 70-tych artyści znaleźli w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
» więcej
2011-03-08, godz. 08:25
"Pogranicza" zmieniają wydawcę
Literacki dwumiesięcznik "Pogranicza" będzie nadal wydawany - informuje dzisiejszy Kurier Szczeciński.
» więcej
2011-03-07, godz. 11:13
Premiera książki Dariusza Bitnera
Pięć lat od wydania ostatniej książki Dariusz Bitner wraca z nowym tytułem - "Jesień w Szczecinie". W piątek w Pracowni Jarosława Eysymonta w Galerii Piastów 75 odbyła się premiera książki Bitnera.
» więcej
2011-03-05, godz. 19:27
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
38 najlepszych uczniów z naszego województwa wzięło dzisiaj udział w okręgowym etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
» więcej
2011-03-05, godz. 10:03
Ostatnia szansa na książkę za złotówkę
Kiermasz w Książnicy Pomorskiej dobiega końca. To już ostatni dzień, by kupić książkę za złotówkę.
» więcej
2011-03-05, godz. 10:02
"Tir Na Nog" zmieniają stereotypy o "Zielonej Wyspie"
Irlandia to nie tylko cel wyjazdów dla polskich emigrantów-przekonują szczecińscy miłośnicy tego kraju. Członkowie szkoły tańca irlandzkiego Tir Na Nog chcą zmienić panujący w Polsce stereotyp na temat "Zielonej Wyspy".
» więcej
2011-03-03, godz. 08:17
Kolejny dzień Włóczykija pod znakiem fotograficznych prezentacji
Podróż autostopem z ormiańską mafią, pobyt w wiosce "łowców głów" na Borneo czy wakacyjna podróż ojca i syna na rowerach wzdłuż wschodniej granicy Polski - takie prezentacje fotograficzne czekają dziś na uczestników V Gryfińskiego…
» więcej
2011-03-03, godz. 07:46
Szczecin: Jose Torres w Akademii Sztuki
Kolejny znany muzyk ćwiczy ze studentami najmłodszej szczecińskiej uczelni.
» więcej
2011-03-01, godz. 13:33
Polsko-niemiecki projekt filmowy
Kryminalna zagadka z elementami fizyki kwantowej i matematyki oraz z polsko-niemiecką historią w tle - na taki pomysł wpadli twórcy filmu "Miasto tajemnic".
» więcej
2011-03-01, godz. 09:40
Konkurs na piosenkę o Szczecinie
Powinna wpadać w ucho i kojarzyć się ze Szczecinem. To główne kryteria, którymi będzie się kierować jury konkursu Piosenki o Szczecinie.
» więcej