Zespoły z całego świata przyjadą w maju na jubileuszowe 30. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Podczas Festiwalu odbędą się koncerty, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe oraz "Park Rzemiosła Żywego".
W tym roku Pyrzyckie Spotkania z Folklorem będą czterodniowym świętem sztuki i muzyki ludowej. W programie zaplanowano tradycyjny korowód ulicami miasta, koncerty zespołów śpiewaczych i tanecznych, występy kapel, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe, "Park Rzemiosła Żywego" oraz konferencję naukową pt. "Różnorodność kulturowa – bogactwem naszej małej ojczyzny". Zespoły pieśni i tańca zaprezentują godzinne programy artystyczne, a kapele ludowe i zespoły śpiewacze zaprezentują programy 30-minutowe.
W pierwszych Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem wzięło udział kilka zespołów ludowych ziemi pyrzyckiej. Po trzydziestu latach istnienia festiwalu na pyrzyckiej scenie zaprezentowało się już ponad dwadzieścia tysięcy wykonawców z całego świata.
Gmina Pyrzyce jest kolebką ludowej kultury oraz miejscem kultywowania dziedzictwa narodowego na Pomorzu Zachodnim. W gminie Pyrzyce działają m.in. od 1967 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej, od 2003 Kapela Ludowa "Pyrzyczanie" oraz istniejący od 26 lat Regionalny Zespół Śpiewaczy "Kresowianka". Zespół "Kresowianka" został wyróżniony w 2007 roku nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
30. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem odbędą się w Pyrzycach w dniach 28-31 maja, a są organizowane pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody i Marszałka Zachodniopomorskiego oraz Burmistrza Pyrzyc.
W imieniu twórców audycji Kraj za miastem zapraszamy serdecznie do Pyrzyc oraz do odwiedzania naszej ludowej strony internetowej www.radio.szczecin.pl/kraj.
Zobacz także
2009-05-29, godz. 15:43
Szczecin XX wieku na wystawie
Jedni tu kończyli swoje życie, inni zaczynali. Dla wszystkich tłem było to miasto - mówiła dziś na otwarciu wystawy o Szczecinie Bogdana Kozińska, kurator ekspozycji.
» więcej
2009-05-29, godz. 10:11
Hans Stettiner i Jan Szczeciński w Starym Ratuszu
"Hans Stettiner i Jan Szczeciński" tak została zatytułowana wystawa pokazująca życie codzienne w Szczecinie w XX wieku.
» więcej
2009-05-28, godz. 22:59
Krzysztof Zanussi w Szczecinie
Reżyser Krzysztof Zanussi promował dziś w Szczecinie świnoujską "Karuzelę kultury".
» więcej
2009-05-26, godz. 22:34
Spotkania ze sztuką w Różance
"Różany ogród sztuki" - pod takim hasłem już od najbliższej niedzieli będą odbywać się spotkania ze sztuką w szczecińskiej Różance.
» więcej
2009-05-23, godz. 16:07
"Na czworakach" w Teatrze Polskim
Premierę rzadko wystawianego dramatu Tadeusza Różewicza "Na czworakach" zobaczymy dziś wieczorem w Teatrze Polskim w Szczecinie.
» więcej
2009-05-23, godz. 10:13
Finał Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej
Ponad 260 młodych ludzi z całej Polski starało się o udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej.
» więcej
2009-05-22, godz. 23:29
Udany początek Festiwalu Muzyki Dawnej
Owacjami na stojąco zakończył się inauguracyjny koncert 6. Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie.
» więcej
2009-05-22, godz. 15:43
Peruwiańscy aktorzy wystąpią w Goleniowie
To ma być widowisko cyrkowo-teatralne. W Goleniowie wystąpi dziś zespół aktorów z Peru.
» więcej
2009-05-21, godz. 14:14
Szczecinianie powalczą o Nike
Sprawdziły się nasze wczorajsze informacje - dziś wiemy już oficjalnie, że szczecinianie będą walczyć o literacką nagrodę Nike.
» więcej
2009-05-20, godz. 11:06
Capcarap Liskowackiego nominowany do Nagrody Nike
Zbiór opowiadań "Capcarap" szczecińskiego pisarza Artura Daniela Liskowackiego znalazł się wśród 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin.
» więcej